3. Możliwość zwolnienia od podatku akcyzowego alkoholu etylowego zawartego w produktach biobójczych.
Przedmiotem interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2017 r. (0111-KDIB3-3.4013.86.2017.1.MAZ) był stan faktyczny, w którym Wnioskodawca ? Sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w branży chemicznej.
Jednym z rodzajów produktów, które wytwarza są środki biobójcze. Wyroby te są wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (Dz.U. poz. 1926).
Na obrót tymi produktami Spółka uzyskała zezwolenia Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Substancją czynną we wskazanych środkach biobójczych jest alkohol etylowy.
Przy czym do produkcji tych środków używany jest częściowo skażony alkohol etylowy. Zasadniczo Wnioskodawca zamierza sam produkować w kraju wskazane produkty biobójcze. Tym niemniej, spodziewając się dużego zapotrzebowania na te środki, Spółka wystąpiła również do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o wskazanie w wydanych przez niego zezwoleniach innych, niż sam Wnioskodawca, producentów.
Wśród zgłoszonych przez Spółkę i wymienionych w zezwoleniach producentów produktu biobójczego znalazły się również podmioty mające siedziby w innych, niż Polska, państwach członkowskich Unii Europejskiej. Produkowane przez te podmioty produkty biobójcze Spółka zamierza nabywać od nich i zajmować się ich dystrybucją na terytorium kraju.Produkty biobójcze będą produkowane przez wspomniane wyżej podmioty z innych państw członkowskich przy wykorzystaniu częściowo skażonego alkoholu etylowego, zaś jako środki skażające będą używane środki dopuszczone przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym będzie produkowany środek biobójczy, a więc przez państwo pochodzenia wyrobu.
W przedstawionym powyżej stanie faktycznym wnioskodawca zadał następujące pytanie: Czy alkohol etylowy zawarty w produktach biobójczych, które będą nabywane przez Wnioskodawcę w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, będzie zwolniony na terytorium Polski od podatku akcyzowego
Udzielając odpowiedzi Organ wskazał, że Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zamierza nabywać, od producentów mających siedziby w innych niż Polska państwach członkowskich, produkty biobójcze i zajmować się ich dystrybucją na terytorium kraju.
Produkty biobójcze będą wytwarzane przez wspomniane wyżej podmioty z innych państw członkowskich przy wykorzystaniu częściowo skażonego alkoholu etylowego, zaś jako środki skażające będą używane środki dopuszczone przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym będzie produkowany środek biobójczy, a więc przez państwo pochodzenia wyrobu. Wątpliwość Spółki dotyczy możliwości zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego zawartego w produktach biobójczych, które zamierza nabywać w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca, dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów biobójczych (nie będących wyrobami klasyfikowanymi do alkoholu etylowego), nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, zawierających w swym składzie alkohol etylowy skażony środkami skażającymi, dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej pochodzenia wyrobu, będzie wypełniał normę określoną w art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy.
W konsekwencji alkohol etylowy zawarty w tych produktach biobójczych będzie podlegał zwolnieniu od akcyzy. Prawo do skorzystania ze zwolnienia na mocy art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy będzie możliwe, gdy nabywane wewnątrzwspólnotowo przez Spółkę produkty biobójcze były przedmiotem legalnego obrotu handlowego w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej przed ich przywozem na terytorium kraju.
Potwierdzeniem legalnego obrotu handlowego tymi wyrobami w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej są faktury lub inne dokumenty księgowe o równoważnej wartości dowodowej.
Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60