Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 11/2019

4. Udokumentowanie faktu braku obowiązku zapłaty akcyzy poza granicami kraju w przypadku składania wniosku o zwrot akcyzy w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą wyrobów akcyzowych.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy:
  1. podatnikowi, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej tych wyrobów akcyzowych, albo
  2. podmiotowi, który nabył te wyroby akcyzowe od podatnika i dokonał ich dostawy wewnątrzwspólnotowej
    – na pisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju.

Ponadto ustęp 3 tego artykułu stanowi, ze podatnik lub podmiot, o których mowa w ust. 1, występujący z wnioskiem o zwrot akcyzy są obowiązani po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej przedłożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego:
  1. dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych;
  2. potwierdzenie otrzymania wyrobów akcyzowych przez odbiorcę z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na uproszczonym dokumencie towarzyszącym lub na kopii dokumentu handlowego, o którym mowa w art. 77 ust. 2, w przypadku wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy;
    2a) potwierdzenie otrzymania wyrobów akcyzowych przez odbiorcę z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na dokumencie handlowym, w przypadku wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa;
  3. dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub złożenie deklaracji w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub złożenie zabezpieczenia albo dokument potwierdzający, że akcyza w tym państwie nie jest wymagana.

W związku z powyższym powstały wątpliwości jaki dokument należy dołączyć do wniosku o zwrot akcyzy w związku z dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych ? czy właściwym dokumentem w przypadku, o którym mowa w art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. może być oświadczenie odbiorcy wyrobów będących przedmiotem tej dostawy? W kwestii tej wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 3 grudnia 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.224.2018.1.MK). Jak wskazał Organ: ?Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 82 ust. 7 ustawy 20 sierpnia 2010 r. wydano rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 125), które określa tryb zwrotu akcyzy, terminy zwrotu akcyzy, minimalną kwotę zwrotu akcyzy oraz wzór wniosku o zwrot akcyzy.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz opis sprawy przedstawiony przez Wnioskodawcę stwierdzić należy, że w przepisach regulujących zwrot podatku akcyzowego podmiot, który jest właściwy do wystawienia dokumentu potwierdzającego, że akcyza w tym państwie nie jest wymagana, nie został określony. Zatem dokument ten może wystawić każdy podmiot, który funkcjonuje w państwie członkowskim, na rzecz którego dokonano dostawy i ma do czynienia z obrotem wyrobami akcyzowymi na terytorium tego państwa, w formie oświadczenia.

Zatem dokumentem dołączonym do wniosku o zwrot akcyzy stwierdzającym, że akcyza w danym państwie członkowskim nie jest wymagana może być w tym zakresie oświadczenie odbiorcy wyrobów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W tym miejscu należy wskazać na art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej zgodnie z którym jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Niemniej zastrzec jednocześnie należy, że zasadność zwrotu oraz wysokość kwoty zwrotu akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy zostaje określona decyzją właściwego naczelnika urzędu skarbowego w autonomicznym postępowaniu wszczętym wniesionym wnioskiem, w trakcie którego organ ten weryfikuje m.in. dokumenty dołączone do wniosku o zwrot akcyzy?.

Reasumując należy stwierdzić, że zgodnie ze stanowiskiem organu oświadczenie odbiorcy wyrobów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych o braku obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium innego kraju członkowskiego stanowi wystarczający dowód w sprawie o zwrot akcyzy
.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348