Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 12/2019

5. Ubytki powstałe w toku magazynowania wyrobów węglowych a zwolnienie w podatku akcyzowym.

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. przez ubytki wyrobów akcyzowych rozumieć należy ubytki wyrobów węglowych powstałe w trakcie ich przemieszczania na terytorium kraju w związku z wykonaniem czynności stanowiącej przedmiot opodatkowania akcyzą.
Powyższy przepis statuuje istotę ubytków akcyzowych w ramach wyrobów węglowych. Przepisy ustawy o podatku akcyzowym dopuszczają zwolnienie tego rodzaju ubytków pod warunkiem uzyskania stosownej decyzji Organu podatkowego w zakresie dopuszczalnych norm. Należy jednak zadać pytanie, co należy rozumieć przez ubytki w trakcie przemieszczania, co w istocie stanowi pytanie o definicję sformułowania „przemieszczanie”.

Odpowiedź na powyższe pytanie znaleźć można w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 2461-IBPP4.4513.390.2016.1.MK z dnia 26 stycznia 2017 r., w której wskazano, że ?Wobec powyższego brak jest możliwości aby przemieszczane na podstawie dokumentu dostawy wyroby węglowe w trakcie transportu do finalnego nabywcy były czasowo magazynowane (przechowywane), a następnie partiami dostarczone do finalnego nabywcy. W takiej sytuacji przemieszczanie a następnie magazynowanie wyrobów węglowych (będących cały czas własnością Wnioskodawcy) bez ich dostarczenia do finalnego nabywcy węglowego nie będzie przemieszczaniem w związku z wykonaniem czynności stanowiącej przedmiot opodatkowania akcyzą, w związku z czym nie będzie odbywać się na podstawie dokumentu dostawy.
Dokument ten znajduje zastosowanie jedynie od miejsca sprzedaży wyrobów węglowych z zastosowaniem zwolnienia z akcyzy (miejsca magazynowania z którego następuje bezpośredni transport do nabywcy określonego w poz. 3 dokumentu dostawy) do miejsca odbioru przez finalnego nabywcę wyrobów węglowych.
Niemniej mając na uwadze powyższe przepisy, odnosząc się wprost do wątpliwości Wnioskodawcy zakreślonych pytaniami w przedmiotowym wniosku stwierdzić należy, że powstające w trakcie magazynowania (przechowywania) naturalne straty wyrobów węglowych, u podmiotu który na zlecenie i w imieniu Wnioskodawcy magazynuje wyroby węglowe (stanowiące własność Wnioskodawcy), nie stanowią ubytków wyrobów węglowych o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. c ustawy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami naturalne straty powstałe na etapie magazynowania wyrobów węglowych nie podlegają opodatkowaniu. Tym samym w stosunku ww. naturalnych strat wyrobów węglowych powstających w innych sytuacjach niż przemieszczanie wyrobów węglowych w związku z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, nie znajdzie zastosowanie zwolnienie z akcyzy o którym mowa w art. 30 ust. 4 pkt 2 ustawy, gdyż straty te nie stanowią ubytków w rozumieniu ustawy i nie podlegają opodatkowaniu?.
 

Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60