Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 12/2019

8. W przypadku sprzedaży wyrobów węglowych zwolnionych od podatku akcyzowego nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT.

Czy w przypadku, gdy podmiot będzie dokonywał dostawy wyrobów węglowych zwolnionych od podatku akcyzowego ma obowiązek rejestracji jako podatnik VAT?
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Z kolei ust. 13 tego artykułu stanowi, że zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

1) dokonujących dostaw:

a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
  • energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),
  • wyrobów tytoniowych,
  • samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
d)terenów budowlanych,
e)nowych środków transportu;

2) świadczących usługi:

a) prawnicze,
b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
c) jubilerskie;

3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Odpowiedzi na przedmiotowe pytanie udzielił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22 stycznia 2019 r. (0113-KDIPT1-1.4012.902.2018.1.RG), w której to zostało stwierdzone: ?Jak wynika z powołanej regulacji – ust. 13 – zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, nie ma zastosowania do podatników dokonujących dostawy towarów określonych w punkcie 1 powołanego przepisu. W takim przypadku bez znaczenia jest wartość sprzedaży, na podstawie której istniałaby prawna możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy.

W konsekwencji powyższego, w analizowanej sprawie istotne jest ustalenie czy Wnioskodawczyni dokonuje dostawy towarów, których sprzedaż wyklucza zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług.

(?) Wnioskodawczyni w związku z rozpoczęciem działalności w zakresie dostawy węgla wyłącznie na rzecz gospodarstw domowych do celów opałowych, nie ma obowiązku od momentu rozpoczęcia tej działalności rejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, iż dokonywana przez Zainteresowaną sprzedaż węgla realizowana będzie wyłącznie na rzecz gospodarstw domowych do celów opałowych, która to sprzedaż – na mocy art. 31a ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym – jest zwolniona od akcyzy?.

W konsekwencji powyższego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że w przedmiotowej sprawie nie będzie miało zastosowania wyłączenie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (sprzedawca wyrobów węglowych zwolnionych z podatku akcyzowego może korzystać ze zwolnienia podmiotowego i dopiero po przekroczeniu wskazanego w przedmiotowym przepisie progu sprzedaży będzie miał obowiązek rejestracji jako podatnik VAT)
.
 
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348