Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 12/2019

 

3. Określenie podstawy opodatkowania cygaretek z filtrem.

W treści ustawy do sposobu określenia wagi produktu jakim są cygaretki w świetle przepisów powołanej ,,Ustawy o podatku akcyzowym? znajduje się w art. 98 ust. 4 pkt 2 i określone jako waga sztuki, wyłączając filtr lub ustnik, wskazuje jednoznacznie, że ustawodawca daje konkretne wytyczne w zakresie określania wagi cygara i cygaretki jako wagi z wyłączeniem (czyli bez wliczania) wagi filtra lub ustnika w przypadkach w których one występują.
Zgodnie zatem z powyższym określając wagę produktów jakimi są cygaretki, powinno się przyjmować ich wagę z wyłączeniem filtrów lub ustników, co jest spójne z zapisem w ,,Ustawie o podatku akcyzowym tj. waga cygaretki wyłączając filtr lub ustnik. W świetle przepisów ,,Ustawy o podatku akcyzowym? cygaretki są ściśle określone wagą by spełnić wymóg jako towar akcyzowy, stąd waga jaką przyjmuje się przy obliczaniu wysokości podatku akcyzowego jest spójna z zapisem w ustawie, tj. waga cygaretki wyłączając filtr lub ustnik.

Takie też wnioski płyną z interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 3 grudnia 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.243.2018.1.MPU): ?Zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów tytoniowych. Od 03.2007 nabywa i zamierza nabywać wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe jakimi są cygaretki.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy w niniejszej sprawie jest sposób obliczania podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym cygaretek, tj. czy przyjmując wagę cygaretek celem wyliczenia wartości należnego podatku akcyzowego należy przyjmować ją wraz z wagą występujących w określonych przypadkach filtrów lub ustników, czy też z pominięciem tych części cygaretek czyli bez wliczania wagi filtrów lub ustników w przypadkach, w których one występują.

Z cytowanego powyżej art. 99 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że stawka akcyzy od cygaretek wynosi 393 zł za każdy kilogram. Wynika z tego, że podstawę opodatkowania cygaretek stanowi ich waga wyrażona w kilogramach.

W art. 98 ust. 4 pkt 2 ustawy zawarto następujące sformułowanie: ?Za cygara lub cygaretki, biorąc pod uwagę ich właściwości i zwykłe oczekiwania konsumentów, uznaje się tytoń zrolowany z poszarpanym, wymieszanym wkładem, owinięty liściem tytoniu w naturalnym kolorze cygara z odtworzonego tytoniu pokrywającym produkt w całości, łącznie z filtrem, tam gdzie zachodzi taka konieczność, ale nie ustnik, w przypadku cygar z ustnikiem, gdzie waga sztuki, wyłączając filtr lub ustnik, wynosi nie mniej niż 2,3 grama i nie więcej niż 10 gramów, a obwód równy przynajmniej jednej trzeciej długości wynosi nie mniej niż 34 milimetry jeżeli są oraz mogą być przeznaczone wyłącznie do palenia w stanie niezmienionym.?. Okoliczność, że ustawodawca definiując pojęcie cygaretek zdecydował się nie wliczać do wagi tych wyrobów tytoniowych wagi ustników i filtrów wskazuje, że wolą ustawodawcy, jest obliczanie podstawy opodatkowania cygaretek z pominięciem wagi filtrów i ustników.

Tym samym obliczając podstawę opodatkowania cygaretek należy brać pod uwagę wagę z pominięciem ustników i filtrów.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie oceny przedstawionego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.
Odnosząc się do powołanej interpretacji wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Łd 109/15).?

 

 

 

Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60