Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 12/2019

 

5. Aromaty o kodzie CN 3302 10 90 a opodatkowanie podatkiem akcyzowym przy tzw. wyrobach nowatorskich.

W stanie faktycznym interpretacji indywidualnej z dnia 8 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.200.2018.2.JS) wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie magazynowania i sprzedaży aromatów produkowanych przez renomowaną firmę zagraniczną (Producent).
Wnioskodawca pełni rolę krajowej spółki dystrybucyjnej, oferując do sprzedaży aromaty Producenta. Wnioskodawca oferuje polskim odbiorcom aromaty Producenta, kierując je do szerokiego grona klientów – zakładów przemysłu cukierniczego, piekarniczego, kosmetyczno-chemicznego, a od niedawna do producentów płynów do papierosów elektronicznych. Wśród aromatów oferowanych przez Wnioskodawcę znajdują się w szczególności substancje o smakach i zapachach owocowych (jabłkowy, cytrynowy, malinowy, truskawkowy etc.), słodkich (czekoladowy, waniliowy, karmelowy etc.) i ziołowych (miętowy, eukaliptusowy, lukrecjowy etc.).
Wnioskodawca nie dysponuje danymi toksykologicznymi w zakresie inhalacji składników w formie innej niż spalanie, z tego też względu wszelkie instrukcje bezpieczeństwa w tym przedmiocie są zapewniane przez producentów lub dystrybutorów płynów do papierosów elektronicznych. Aromaty są przeznaczone do wyprodukowania płynu do papierosów elektronicznych, natomiast należy podkreślić, iż aromaty nie są przeznaczone do bezpośredniego wykorzystania w papierosach elektronicznych – mogą jedynie stanowić jeden z surowców służących do wyprodukowania roztworu będącego płynem do papierosów elektronicznych.
Tym samym nie można mówić o przeznaczeniu oferowanych do sprzedaży aromatów do wykorzystania w papierosach elektronicznych. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania: Czy oferowane przez Wnioskodawcę aromaty, stanowiące surowiec do produkcji płynów do papierosów elektronicznych, podlegają przepisom ustawy o podatku akcyzowym?

Jak wskazła Organ: uwidoczniona jest tutaj racjonalność ustawodawcy, który objął opodatkowaniem również inne wyroby (w tym półprodukty), m.in. roztwory beznikotynowe, bazy z glikolem lub gliceryną i inne mieszaniny, przeznaczone do wytwarzania płynu do papierosów elektronicznych, jeśli są to substancje służące do wykorzystania w papierosach elektronicznych, analogicznie w ten sam sposób co tytoń do palenia i jego substytuty.
Co istotne, tytoniem do palenia nie są wyłącznie wyroby zawierające w swym składzie tytoń, ale również masy aromatyczne przeznaczone do fajek wodnych, które zawierają trzcinę cukrową, melasę, naturalne aromaty, fruktozę, glicerynę, kawałki owoców i kwiatów lub inne elementy roślin będących źródłem naturalnych aromatów roślinnych (por. m.in. orzeczenie WSA w Krakowie z 20 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 73/17, WSA w Warszawie z 26 kwietnia 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 3500/15, NSA z 7 listopada 2017 r. sygn. akt I GSK 1864/15). Podobnie, w odniesieniu do płynów do papierosów elektronicznych, katalog substancji uznawanych za taki płyn nie jest zamknięty, co oznacza, że także inne substancje, które służą do wykorzystania w papierosie elektronicznym, będą wyrobami akcyzowymi.
Roztwory zarówno z nikotyną jak i beznikotynowe, bazy do roztworów zawierające glikol lub glicerynę oraz inne mieszaniny należy traktować jako wyrób przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych na etapie ich przeznaczenia do tego celu, tj. wówczas gdy znajdują się one u podmiotu, który wykorzystuje je jako płyn do papierosów elektronicznych lub używa ich jako półprodukt (bazę) do produkcji tego płynu, jak również gdy są już sprzedawane podmiotowi z nadanym przeznaczeniem jako płyn do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy.
Zgodnie z powyższym każdy podmiot, który dokonuje produkcji, jak i oferuje ww. roztwory na sprzedaż jako płyn do papierosów elektronicznych lub jako bazę do tego płynu, przeznacza te wyroby do wykorzystania jako płyn do papierosów elektronicznych, przesądzając tym samym o konieczności traktowania tej substancji jako wyrobu akcyzowego. Powyższe oznacza równocześnie, że nie są wyrobami akcyzowymi aromaty w sytuacji, gdy nie są same w sobie przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Zgodnie z opisem stanu faktycznego, Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie magazynowania i sprzedaży aromatów o kodzie CN 3302 10 90, oferując je na sprzedaż do szerokiego grona klientów.
Aromaty te znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w branży cukierniczej, piekarniczej, kosmetyczno-chemicznej. Są również surowcami wykorzystywanymi do produkcji płynu do papierosów elektronicznych. Wnioskodawca nabywa i oferuje aromaty na sprzedaż podmiotom na ich własne potrzeby, które mogą być związane z produkcją płynu do e-papierosów lub produkcją baz do tych płynów, jak również pozbawione takiego związku, przy czym o przeznaczeniu aromatów decyduje nabywca (klient Spółki).
Tym samym, w przedmiotowej sprawie, oferowane przez Wnioskodawcę aromaty nie wypełniają definicji płynu do papierosów elektronicznych ? gdyż Spółka oferuje je na sprzedaż odbiorcom bez określenia ich przeznaczenia, z uwagi na szerokie zastosowanie. Tak długo zatem, jak oferowane przez Wnioskodawcę na sprzedaż aromaty nie będą sprzedawane z przeznaczeniem do wykorzystania w papierosach elektronicznych, tak długo wyroby te nie będą uznawane za wyroby akcyzowe, podlegające opodatkowaniu akcyzą u Wnioskodawcy.
 
 
 
Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60