Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

14. Oświadczenia o przeznaczeniu wyrobów gazowych do celów uprawniających do zwolnienia z podatku akcyzowego.

Dnia 4 lutego 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów gazowych do celów uprawniających do zwolnienia z podatku akcyzowego.

Spółka dostarcza Paliwo gazowe na podstawie Umowy kompleksowej dostarczania Paliwa gazowego zawartej z konkretnym klientem (tj. Odbiorcą). Umowa określa między innymi zasady dostarczania Paliwa gazowego, okres rozliczeniowy oraz zasady dokonywania rozliczeń z tytułu dostaw Paliwa gazowego.

Ponieważ, zgodnie z art. 31b ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, zastosowanie odpowiedniej stawki akcyzy lub zwolnienia z opodatkowania akcyzą od sprzedaży Paliwa gazowego przez Spółkę jest uzależnione od celu na jaki Odbiorca zużyje dostarczone mu Paliwo gazowe, Spółka wymaga od Odbiorców zadeklarowania na jaki cel zużywają Paliwo gazowe. Odbiorca deklaruje sposób przeznaczenia Paliwa gazowego w formie oświadczenia składanego Wnioskodawcy stanowiącego załącznik do Umowy (dalej „Oświadczenie akcyzowe”). Na podstawie Oświadczenia akcyzowego Odbiorcy, Spółka stosuje odpowiednią stawkę akcyzy dla rozliczeń sprzedaży Paliwa gazowego na rzecz konkretnego Odbiorcy/punktu poboru Paliwa gazowego.
Zgodnie z [?] Wnioskodawca został [?]. W przypadku [?] dostaw Paliwa gazowego [?]. We [?] bazując na przepisach [?] zawarła [?] umowy kompleksowe dostarczania Paliwa gazowego [?]. Należy pokreślić, że nie doszło do aneksowania dotychczasowych umów poprzez zmianę po stronie sprzedawcy (cesję umowy) albo też zmiany sprzedawcy w rozumieniu art. 4j ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. 2018 r., poz. 755 z dalszymi zmianami). Doszło do zawarcia nowych umów na dostawę Paliwa gazowego (literalnie: umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego nr … [?]).
Tym samym, Wnioskodawca [?], w trybie i na zasadach wynikających [?]. Na mocy przepisów [?] umowa obowiązuje od dnia [?]. Po stronie Wnioskodawcy przygotowano i wysłano do Klientów po jednym egzemplarzu zawartej umowy, [?] ale nie wpływa na fakt zawarcia umów, [?], ze skutkiem od dnia [?]. W konsekwencji powyższego, Spółka ma obowiązek rozliczyć się z tymi Klientami za dostawy Paliwa gazowego w okresie od [?]. Klienci, którzy mają status „Konsumentów” zostaną potraktowani jako gospodarstwa domowe, którym przysługuje zwolnienie z akcyzy na podstawie art. 31b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym (wyroby gazowe przeznaczone dla celów opałowych) bez konieczności spełnienia odrębnych warunków formalnych.

Inaczej przedstawia się sytuacja Klientów o statusie „Niekonsument”, czyli podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi. Spółka nie posiada Oświadczeń akcyzowych od tych Klientów pozwalających na zastosowanie odpowiedniej stawki akcyzy lub zwolnienia z opodatkowania akcyzą za sprzedaż Paliwa gazowego przez Spółkę od dnia rozpoczęcia dostarczania Paliwa gazowego [?]. Dlatego zastosuje stawkę właściwą dla celów opałowych. Spółka wysyłając Klientom umowy jednocześnie zwróciła się o złożenie odpowiednich Oświadczeń akcyzowych. Spółka oczekuje, że Oświadczenia akcyzowe Klientów będą wpływać do Spółki sukcesywnie. Wystawiono także pierwsze faktury.
W związku z powyższym, Spółka powzięła wątpliwość, czy wystawiając Klientom faktury za okres rozliczeniowy od dnia [?] w przypadku otrzymania Oświadczeń akcyzowych po dacie ich wystawienia, powinna skorygować już wystawione faktury w zakresie akcyzy zgodnie z zadeklarowanym przeznaczaniem wyrobów gazowych w Oświadczeniu akcyzowym.
Czy oświadczenia akcyzowe, o których złożenie zwraca się Spółka do Klientów [?] będą wywierać skutek dla celów naliczenia podatku akcyzowego od dnia [?] (od dnia od którego obowiązuje umowa ze [?]), w omawianym przypadku od dnia [?]?

Wnioskodawca dopiero od momentu wypełnienia warunku określonego w art. 31b ust. 5 ustawy, tj. od momentu posiadania kompletnej umowy zawierającej oświadczenie finalnego nabywcy gazowego o przeznaczeniu nabywanych wyrobów gazowych do celów zwolnionych z podatkowania akcyzą, będzie uprawniony do sprzedaży wyrobów gazowych z zastosowaniem zwolnienia. Nie jest więc możliwe korygowanie wystawionych faktur z naliczonym podatkiem akcyzowym za okresy, w których brak było podstaw do zastosowania zwolnienia z opodatkowania akcyzą, z uwagi na brak warunków do jego zastosowania
.
 
 
Kacper Wolak
Młodszy konsultant podatkowy
Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl
Telefon: 22 517 30 77