ZNAKI AKCYZY
1. Możliwość zdjęcia banderol podatkowych bez uzyskania zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Dnia 12 września 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidulaną dotyczącą możliwości zdjęcia banderol podatkowych bez uzyskania zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Czy w przypadku wyrobów akcyzowych ? napojów spirytusowych, znajdujących się w składzie podatkowym Spółki w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, oznaczonych zgodnie z obecnie obowiązującym wzorem podatkowych znaków akcyzy, po utracie ważności tych znaków akcyzy, Spółka będzie uprawniona do zdjęcia banderol podatkowych które straciły ważność? Czy Spółka ma obowiązek w takim przypadku uzyskać zgodę właściwego naczelnika urzędu skarbowego na zdjęcie znaków akcyzy?
Spółka stoi na stanowisku, że: ?w przypadku wyrobów akcyzowych magazynowanych w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, oznaczonych nieważnymi znakami akcyzy, w związku ze zmianą przez Ministra Finansów wzoru banderol podatkowych, jest uprawniona do zdjęcia nieważnych banderol podatkowych, a następnie aplikacji banderol podatkowych zgodnie z nowym wzorem.
Wyroby akcyzowe zostały pierwotnie prawidłowo oznaczone znakami akcyzy na zmechanizowanej linii produkcyjnej w momencie ich produkcji lub też manualnie po ich wprowadzeniu do składu podatkowego po nabyciu, a zatem zostały oznaczone odpowiednią banderolą, zgodnie z obowiązującym w momencie aplikacji wzorem, jak również zgodnie ze wskazanym w przepisach (ustawy o podatku akcyzowym oraz rozporządzenia w sprawie oznaczania) sposobem aplikacji, przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy Zgodnie z art. 122 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1114) oraz § 2 ust. 1 pkt 1 oraz § 3 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. z 2018 r., poz. 428 z późn. zm.) znaki akcyzy mają charakter banderol, których wzór jest określony w rozporządzeniu w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.
W myśl rozporządzenia z dnia 29 maja 2018 r zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. z 2018 r., poz. 1178), od 1 stycznia 2019 r. zmianie ulegną wzory banderol, w tym banderol podatkowych dla napojów spirytusowych wyprodukowanych w kraju, jak również napojów spirytusowych wewnątrzwspólnotowo nabytych oraz importowanych. Art. 134 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym stanowi, że w przypadku wprowadzenia nowego wzoru znaku akcyzy dotychczasowe znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe przed wprowadzeniem nowego wzoru znaku akcyzy zachowują ważność przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia wprowadzenia nowego wzoru.
Zgodnie z art. 117 ust 1 i ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym wyroby akcyzowe powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, i nie mogą być przedmiotem sprzedaży na terytorium kraju bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia znakami akcyzy
A zatem, w przypadku, gdy Spółka, w związku ze zmianą wzoru banderol podatkowych, będzie posiadała w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe oznaczone znakami akcyzy przed wprowadzeniem nowego wzoru znaków akcyzy, dla których banderole podatkowe straciły ważność w związku z upływem ustawowego terminu 12 miesięcy, o jakim mowa powyżej, wyroby tak oznaczone nie będą mogły zostać wyprowadzone przez Spółkę poza procedurę zawieszenia poboru, w tym również nie będą mogły być przedmiotem ich sprzedaży
Spółka obowiązana będzie zatem do oznaczenia przedmiotowych wyrobów akcyzowych, przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, odpowiednimi banderolami podatkowymi zgodnie z nowym wzorem obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.
W celu prawidłowego oznaczenia wyrobów akcyzowych Spółka uprawniona będzie do zdjęcia z wyrobów akcyzowych banderol podatkowych nieważnych.
W art. 123 ustawy o podatku akcyzowym ustawodawca wskazał, że w przypadku gdy wyroby akcyzowe nie będą sprzedawane na terytorium kraju znaki akcyzy mogą być zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych, a zgodę na zdjęcie znaków akcyzy wydaje właściwy naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podmiotu obowiązanego do oznaczenia wyrobów znakami akcyzy.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określił, na podstawie delegacji ustawowej ? w drodze rozporządzenia, szczegółowe przypadki, w których znaki akcyzy mogą być zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie oznaczania banderole naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe mogą być z nich zdjęte po uzyskaniu zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w przypadku gdy:
– wyroby akcyzowe mają być zwrócone do podmiotu zagranicznego, od którego zostały otrzymane, w związku z wadami fizycznymi wyrobów lub
– wyroby akcyzowe przeznaczone są na eksport lub do dostawy wewnątrzwspólnotowej.
Zdaniem Spółki powyższe przepisy nie stanowią katalogu wyłącznego, bowiem jak wykazano powyżej potrzeba zdjęcia znaków akcyzy może wynikać np. z powodu utraty ważności banderol nałożonych na wyroby akcyzowe, znajdujące się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Ponadto, jak zacytowano wyżej, z brzmienia art. 117 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że wyroby powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. A zatem, dopóki wyroby akcyzowe pozostają w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, nie było konieczności oznaczenia ich znakami akcyzy, a zatem tym samym nie ma obowiązku uzyskiwania zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego na zdjęcie znaków akcyzy. Nie znajdą więc zastosowania przepisy art. 123 ustawy o podatku akcyzowym, jak również przepisy § 5 rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.
Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna nr IPPP3/443-542/14-2/KB z dnia 4 września 2014 r., w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził, że w przypadku wyrobów akcyzowych znajdujących się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oznaczonych znakami akcyzy zdjęcia banderol można dokonać również z innych przyczyn niż zwrot wyrobów do podmiotu zagranicznego lub przeznaczenie wyrobów na eksport lub do dostawy wewnątrzwspólnotowej.
Organ w przedmiotowej interpretacji stwierdził: ? (?) § 5 rozporządzenia nie będzie miał zastosowania w analizowanej sprawie, ponieważ z opisu sprawy jasno wynika, że wszystkie działania będą wykonywane w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, w takim przypadku, w ocenie organu zastosowanie mają przepisy w § 39 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 maja 2010 r. w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych (Dz. U. z 2014 poz. 349), wydanego na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1404), zgodnie z którym zdjęcie, kasowanie oraz niszczenie znaków akcyzy odbywa się w obecności funkcjonariusza. Z czynności zdjęcia, kasowania lub niszczenia znaków akcyzy podmiot sporządza protokół, który podpisuje również obecny przy tych czynnościach funkcjonariusz.
Stosownie do § 39 ust. 2 ww. rozporządzenia, w przypadku:
1. zdjęcia znaków akcyzy, w przypadkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 123 ust. 4 ustawy,
2. wprowadzenia obowiązku kasowania znaków akcyzy, na podstawie art. 124 ustawy,
3. niszczenia znaków akcyzy zdjętych z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych oraz uszkodzonych albo zniszczonych przed ich naniesieniem na wyroby akcyzowe lub w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych
-podmiot jest obowiązany przesłać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, co najmniej na 3 dni przed zdjęciem, zniszczeniem lub kasowaniem, pisemną informację o zamiarze przeprowadzenia tych czynności.
Mając na względzie art. 117 ustawy, należy stwierdzić, że do czasu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy, nie będzie obowiązku oznaczania ich znakami akcyzy. Innymi słowy należy stwierdzić, że jak długo w przedmiotowej sprawie wyroby akcyzowe będą objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nałożenie znaków nie będzie konieczne. W efekcie, znaki akcyzy nałożone na wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy mogą być zdjęte również z innych przyczyn niż tylko przeznaczenie na sprzedaż do innego państwa członkowskiego lub na eksport?.
Należy zauważyć, że rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 maja 2010 r. w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych (Dz. U. z 2014 poz. 349) już nie obowiązuje, ale zastąpione zostało rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 10 maja 2017 r. w sprawie kontroli celno-skarbowej niektórych wyrobów akcyzowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 989). Zapisy § 39 nieobowiązującego już rozporządzenia w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych zostały przeniesione do § 28 rozporządzenia w sprawie kontroli celno-skarbowej, zgodnie z którym w przypadku:
1. zdjęcia znaków akcyzy, w przypadkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 123 ust. 4 ustawy,
2. wprowadzenia obowiązku kasowania znaków akcyzy, na podstawie art. 124 ustawy,
3. niszczenia znaków akcyzy zdjętych z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych oraz uszkodzonych albo zniszczonych przed ich naniesieniem na wyroby akcyzowe lub w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych
-podmiot informuje właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego, co najmniej na 3 dni przed zamierzonym zdjęciem, zniszczeniem lub kasowaniem, o planowanym terminie przeprowadzenia tych czynności oraz o rodzaju i ilości zdejmowanych, niszczonych lub kasowanych znaków akcyzy.
Ponadto zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie oznaczania (winno być: rozporządzenia w sprawie kontroli celno-skarbowej niektórych wyrobów akcyzowych ? przyp. Organu) zdjęcie, kasowanie oraz niszczenia znaków akcyzy odbywa się w obecności kontrolującego.
Na podstawie art. 138m ustawy o podatku akcyzowym oraz § 44 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (Dz. U. z 2018 r., poz. 643) (dalej: rozporządzenie w sprawie ewidencji) z procesu zdjęcia i zniszczenia zdjętych banderol podatkowych nieważnych sporządzony zostanie w Spółce protokół.
A zatem, jak wykazano powyżej, Spółka:
– Jest uprawniona do zdjęcia w składzie podatkowym znaków akcyzy, które utraciły ważność w związku z wprowadzeniem nowego wzoru banderol, z wyrobów akcyzowych znajdujących się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy;
– Nie jest obowiązana do uzyskania przed zdjęciem zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o jakiej mowa w art. 123 ustawy o podatku akcyzowym i § 5 rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy,
– Spółka jest uprawiona do zniszczenia zdjętych znaków akcyzy niezwłocznie po zdjęciu, pod warunkiem zapewnienia obecności kontrolującego;
– Przed zdjęciem znaków akcyzy Spółka obowiązana jest poinformować właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego o zamiarze zdjęcia i zniszczenia co najmniej na 3 dni przed zamierzonym zdjęciem i zniszczeniem znaków akcyzy.
– Z czynności zdjęcia i zniszczenia zdjętych banderol sporządzony zostanie protokół, o treści zgodnej z zapisami ustawy o podatku akcyzowym i rozporządzenia w sprawie ewidencji?.
Kacper Wolak
Młodszy konsultant podatkowy
Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl
Telefon: 22 517 30 77