Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 14/2019

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW ENERGETYCZNYCH

 

 

1. Ubytki z tytułu pobierania próbek węgla do badań własnych lub kontroli uprawnionych organów a opodatkowanie akcyzą.

Proces pobierania próbek węgla do badań własnych lub kontroli uprawnionych organów nie jest częścią procesu przemieszczania wyrobów węglowych, a co za tym idzie związane z nim ubytki nie stanowią przedmiotu opodatkowania na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako „ustawa”). Wniosek tej treści wynika z analizy przepisów ustawy i doznaje potwierdzenia w stanowiskach interpretacyjnych Organów podatkowych.

Jeśli podatnik w związku z systemem kontroli jakości składowanych produktów pobiera i oddaje do badań laboratoryjnych próbki na oznaczenie parametrów wydawanego węgla, dochodzi do powstania niedoborów. Ich źródłem może być także pobieranie węgla przez uprawnione do kontroli organy. Zgodnie z normą PN-90/G-04502 za prawidłowe uznaje się pobieranie z różnych miejsc poboru, a co za tym idzie próby do badania pobierane są w różnych miejscach. Norma dopuszcza m.in. pobór z hałdy, kiedy węgiel podlega składowaniu. Moment i miejsce dokonania poboru próby zależy od warunków umowy i obowiązujących regulacji. Po badaniach próbki są najczęściej utylizowane.
Wedle art. 8 ust. 3 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą są również ubytki wyrobów akcyzowych lub całkowite zniszczenie wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 tejże regulacji. Także z art.9a ust. 1 pkt 7 wynika, że w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest powstanie ubytków wyrobów węglowych.
Definiując pojęcie ubytków wyrobów węglowych w art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. c ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. ustawodawca uznał, że są nimi wszelkie straty wyrobów węglowych powstałe w trakcie ich przemieszczania na terytorium kraju w związku z wykonaniem czynności stanowiącej przedmiot opodatkowania akcyzą. Jednocześnie w art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. b tiret drugie ustawy wyłączył z definicji ubytków straty wyrobów węglowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie, przemieszczanych, a w przypadku podmiotu pośredniczącego, również magazynowanych. Oznacza to, że jako ubytki na gruncie ustawy traktowane są jedynie straty wyrobów węglowych powstałe w trakcie transportu. W pozostałym zakresie opodatkowane są zaś tylko te niedobory wyrobów węglowych, co do których stwierdzono, że brakujące wyroby tego rodzaju zostały użyte do celów nieuprawniających do ich zwolnienia od akcyzy .
Konkluzję tej treści potwierdza m.in. stanowisko wyrażone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej nr 2461-IBPP4.4513.30.2017.1.MK. z dnia 21 marca 2017r. Organ ten wychodząc z treści art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. c oraz art. 9a ust. 1 pkt 7 ustawy stwierdził w szczególności ? Za ubytki wyrobów węglowych uznaje się jedynie te straty, które powstają w trakcie przemieszczania. Co więcej, aby straty powstałe podczas przemieszczania wyrobów węglowych uznać za ubytki w rozumieniu ustawy, przemieszczanie wyrobów węglowych musi mieć związek z wykonaniem czynności stanowiącej przedmiot opodatkowania akcyzą.
Zatem straty wyrobów węglowych, które nie powstają w trakcie ich przemieszczania na terytorium kraju w związku z wykonaniem czynności stanowiącej przedmiot opodatkowania nie stanowią ubytków wyrobów węglowych podlegających opodatkowaniu akcyzą?.
 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50