Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 15/2019

 

5. Pośrednictwo w sprzedaży oleju smarowego a podatek akcyzowy.

 

 
Literalne brzmienie regulacji przepisów akcyzowych wskazuje, że czynność przemieszczania lub dostarczania, a więc fizyczne przesunięcie wyrobów akcyzowych, musi odbywać się pomiędzy składem podatkowym a podmiotem, który zużywa te wyroby objęte zwolnieniem (podmiotem zużywającym). Właśnie dokonywanie czynności przemieszczania lub dostarczania może być przedmiotem opodatkowania akcyzą, a także pociągać za sobą konieczność dopełnienia szeregu formalności o charakterze dokumentacyjno-informacyjnym, wynikających z przepisów ustawy i niezbędnych w przypadku zastosowania zwolnienia od akcyzy. W tym kontekście nieistotne jest natomiast między jakimi podmiotami doszło do transakcji sprzedaży w sytuacji, gdy tej transakcji nie towarzyszy fizyczne przesunięcie wyrobów akcyzowych.

Sama transakcja sprzedaży wyrobów akcyzowych, której nie towarzyszy fizyczne dostarczanie wyrobów, nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji na gruncie podatku akcyzowego. Należy bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż wskazane przez ustawodawcę czynności „przemieszczania” oraz „dostarczania” oderwane są od czynności transakcji handlowych w rozumieniu cywilnoprawnym. Fakt ten wynika wprost z zakresu czynności wskazanych w ustawie o podatku akcyzowym, podlegających opodatkowaniu akcyzą. Wśród czynności opodatkowanych akcyzą nie została bowiem wymieniona sprzedaż wyrobów akcyzowych (poza wyjątkiem wskazanym w art. 8 ust. 2 pkt 3 ustawy, który nie odnosi się do treści przedstawionego zdarzenia przyszłego). Tym samym sprzedaż jako taka, mających być przedmiotem zwolnienia wyrobów, nie jest czynnością istotną z punktu widzenia podatku akcyzowego, wywołującą konkretne obowiązki na gruncie przepisów ustawy.

Jak więc wynika z przywołanych przepisów ustawy oraz powyżej przedstawionej argumentacji, ustawodawca w sposób niebudzący wątpliwości rozróżnia transakcję sprzedaży wyrobów akcyzowych od ich fizycznego przemieszczania/dostarczania, wskazując, iż na gruncie podatku akcyzowego, dla zastosowania zwolnienia, należy badać „ruch” wyrobów akcyzowych. Wprawdzie czynności sprzedaży oraz przemieszczania/dostarczania wyrobów akcyzowych pozostają ze sobą w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym, jednak wszelkie obowiązki na gruncie przepisów ustawy o podatku akcyzowego nie są wynikiem sprzedaży, a jej następstwem, którym jest fizyczne przemieszczanie/dostarczanie tych wyrobów z zastosowaniem zwolnienia
.
 

 

Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60