Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 15/2019

7. Czy odprzedaż paliwa zużytego przy świadczeniu usług wiertniczych podlega obowiązkowi rejestracji dla celów podatku akcyzowego?

 

Stanowisko w tytułowej kwestii stało się przedmiotem m.in. interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.51.2019.1.MS wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 5 kwietnia 2019r.

W przedmiotowej interpretacji organ potwierdził stanowisko Podatnika, który nabywszy na własne potrzeby paliwo od podmiotu posiadającego koncesję na obrót paliwami, zamierzał na podstawie umowy udostępniać dla celów wykonania na jego rzecz usług wiertniczych świadczącemu przedmiotowe usługi paliwo z własnego zbiornika, a następnie koszt tak zużytego paliwa refakturować na owego kontrahenta zewnętrznego zgodnie ze szczegółowym wyliczeniem zużycia w oparciu o wydruki z systemu monitorującego, bez doliczania jakiejkolwiek marży. W ocenie Podatnika skoro podatek z tytułu sprzedaży paliwa został naliczony przez podmiot sprzedający na jego rzecz, to jako dokonujący dalszej odprzedaży na kolejnym etapie obrotu Podatnik ten nie jest zobowiązany do rozliczenia i zapłaty akcyzy.

Istotnie, dla wystawienia w opisanych warunkach refaktury nie konieczne ani posiadanie stosownej koncesji ani zapłata akcyzy, bowiem w świetle art. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”) sprzedaż wyrobów akcyzowych, opodatkowanych wcześniej akcyzą, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem.

Potwierdzenie wskazanej kwalifikacji stanowi w szczególności interpretacja indywidualna o sygnaturze IPPP2/443-1272/13-2/KBr wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 3 lutego 2014 r., dotycząca możliwości refakturowania kosztów paliwa na podstawie karty paliwowej. Także we wskazanej na wstępie interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.51.2019.1.MS z 5 kwietnia 2019r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził brak obowiązku zapłaty akcyzy od opisanej odprzedaży z uwagi na wynikającą z art. 8 ust. 6 ustawy jednofazowość opodatkowania akcyzą.

Należy zaznaczyć, że jednofazowość przejawia się w tym, że akcyza powinna być płacona na pierwszym szczeblu obrotu wyrobami akcyzowymi, dokonywanego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a w rezultacie każda następna transakcja po zadeklarowaniu lub określeniu kwoty akcyzy, której przedmiotem są te same wyroby akcyzowe, nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Dalszą konsekwencją powyższego jest to, że podmiot dokonujący opisanej na wstępie odprzedaży nie powinien być traktowany jako podatnik akcyzy i w związku z tą czynnością nie podlega obowiązkowi rejestracji dla celów podatku akcyzowego
.
 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50