Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 16/2019

 

9. Zarejestrowany odbiorca wyrobów akcyzowych a zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.


Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym właściwy naczelnik urzędu skarbowego zwalnia podmiot prowadzący skład podatkowy z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli podmiot ten spełnia następujące warunki:
1) ma swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
2) stosuje procedurę zawieszenia poboru akcyzy co najmniej od roku;
3) jego sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych oraz obowiązku zapłaty opłaty paliwowej;
4) nie posiada zaległości z tytułu cła i podatków stanowiących dochód budżetu państwa, opłaty paliwowej, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe;
5) zobowiązał się do zapłacenia, na pierwsze pisemne żądanie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, kwoty akcyzy oraz kwoty opłaty paliwowej, przypadających do zapłaty z tytułu powstania zobowiązania podatkowego oraz obowiązku zapłaty opłaty paliwowej.
W związku z powyższym powstały wątpliwości czy w przypadku, gdy podatnik przez ponad rok będzie jako zarejestrowany odbiorca nabywał wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe będzie mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, o którym mowa w powyższym przepisie (czy został spełniony warunek, o którym mowa w punkcie 2).
Odpowiedzi na przedmiotowe pytanie udzielił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.53.2019.1.PJ), w której to zostało stwierdzone: ?Złożenie zabezpieczenia akcyzowego, tj. zabezpieczenia gwarantującego zapłatę należnego podatku akcyzowego w sytuacji wystąpienia nieprawidłowości związanych z obrotem lub rozliczeniem akcyzy przez podmioty do tego zobowiązane, w tym przez podmioty prowadzące skład podatkowy jest jednym z warunków uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, o które ubiega się Wnioskodawca.
Udzielenie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego jest uwarunkowane spełnieniem przez wnioskującego przesłanek wymienionych w art. 64 ust. 1.
(?) Aby można było mówić o stosowaniu procedury zawieszenia poboru akcyzy podmiot powołujący się na tą przesłankę powinien od co najmniej roku wykonywać czynności produkcji, magazynowania, przeładowywania lub przemieszczania wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
Zarejestrowany odbiorca jest jednym z podmiotów, o których mowa w art. 63 ust. 1, tj. podmiotów zobowiązanych do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe albo powstałe lub mogące powstać zobowiązanie podatkowe oraz opłatę paliwową, której obowiązek zapłaty powstał albo może powstać. Zgodnie z opisem przedstawionym we wniosku Spółka jako zarejestrowany odbiorca nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby energetyczne, wysyłane z innych państw członkowskich w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, przeznaczonych do celów innych niż napędowe i opałowe. Ponadto dostarcza te wyroby do zużywających podmiotów gospodarczych.
W myśl art. 40 ust. 2 pkt 7 procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie m.in. jeżeli wyroby akcyzowe są przemieszczane ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca ich odbioru przez zarejestrowanego odbiorcę na terytorium kraju. Jednocześnie zgodnie z art. 41a ust. 2 pkt 1 przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy kończy się z chwilą odbioru wyrobów akcyzowych przez podmiot odbierający, o którym mowa m.in. w art. 40 ust. 2 pkt 7 (tj. zarejestrowanego odbiorcę lub podmiot objęty zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31).
Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych przez zarejestrowanego odbiorcę powstaje z dniem, w którym wyroby akcyzowe zostały wprowadzone do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru wyrobów akcyzowych.
Według art. 45 ust. 1 ustawy w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Stosownie do art. 59 ust. 1 ustawy zarejestrowany odbiorca nie może magazynować ani wysyłać wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Zgodnie z powyższymi przepisami, Wnioskodawca jako zarejestrowany odbiorca nie stosuje procedury zawieszenia poboru akcyzy, ponieważ procedura ta kończy się z chwilą odbioru wyrobów akcyzowych przez Wnioskodawcę.
Innymi słowy Wnioskodawca jako zarejestrowany odbiorca jest jedynie podmiotem uprawniony do odbioru wyrobów akcyzowych wysyłanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy od uprawnionego do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy podmiotu z innego państwa członkowskiego. Nie jest więc podmiotem stosującym tę procedurę, która jak wyżej wskazano kończy się w momencie odbioru przez Wnioskodawcę wyrobów akcyzowych.
Reasumując w sprawie objętej wnioskiem, podmiotem który w opisanej sytuacji stosuje procedurę zawieszenia poboru akcyzy nie jest Wnioskodawca lecz podmiot wysyłający w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe do Wnioskodawcy.
W tym miejscu wskazać należy, że przesyłanie raportów odbioru w systemie EMCS, w związku z odebraniem przez Wnioskodawcę (zarejestrowanego odbiorcę) wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z innego państwa członkowskiego do określonego w zezwoleniu miejsca odbioru na terytorium kraju poboru nie oznacza, że Wnioskodawca jest podmiotem stosującym procedurę zawieszenia poboru akcyzy. Przesłanie raportu odbioru w systemie EMCS jest bowiem jedynie czynnością odnoszącą się do złożenia za pośrednictwem Systemu raportu stanowiącego dowód, że zostało zakończone przemieszczanie wyrobów akcyzowych z innego państwa członkowskiego wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Tym samym również ewentualne dalsze przesłanie wyrobów akcyzowych (dokonywane po odbiorze wyrobów akcyzowych względem których procedura zawieszenia poboru akcyzy została już zakończona) do kontrahenta z zastosowaniem Systemu nie jest już przemieszczeniem wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy?
W związku z powyższym organ uznał, że nawet wieloletnie nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca nie zwalnia podmiotu z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.
 
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348