Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 16/2019

7. Opodatkowanie olejów smarowych – wystąpienie do producenta, przedstawiciela producenta lub dystrybutora o podanie składu chemicznego wyrobu akcyzowego

W sprawie opodatkowania olejów smarowych podstawą jest ustalenie cech i właściwości produktu, a ściślej – jego składu, gdyż przepisy podatku akcyzowego w zakresie przedmiotu opodatkowania wskazują w istocie na elementy składu chemicznego nabywanego wyrobu. Klasyfikacja towaru należy do podatnika, to z jego punktu widzenia zasadnym jest wystąpienie do producenta (dystrybutora) danych wyrobów o udzielenie informacji o istotnym, z punktu widzenia opodatkowania akcyzą, składzie chemicznym wyrobu. Jeżeli podatnik nie występuje do żadnego z podmiotów (producenta, przedstawiciela producenta, dystrybutora) o przedstawienie takich danych i skoro klasyfikuje dystrybuowane wyroby w oparciu o materiały zamieszczone na ogólnie dostępnych stronach internetowych i własne przekonanie, które powziął ze względu na opis wyrobu handlowego stwierdzający czy olej jest mineralny czy syntetyczny, to podatnika obciąża ryzyko błędu. Powyższe stanowisko przedstawił WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 31 stycznia 2017 r. (sygn. III SA/Gl 1052/16).
W uzasadnieniu Sad podkreślił, że przyporządkowanie wyrobu do właściwej pozycji CN, a następnie do właściwego kodu CN w ramach tej pozycji decyduje o wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym. Wskazano natomiast, że podatnik w sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia Sądu nie przedłożył żadnych dokumentów pozwalających odmiennie klasyfikować wskazane towary.
Nie podjął też żadnych działań zmierzających do ustalenia, czy przedmiotowe oleje przeznaczone do dalszej odsprzedaży, są wyrobami akcyzowymi, nie wystąpił z takim pytaniem, ani do przedstawiciela producenta, ani do dystrybutora tych towarów. Klasyfikacja została dokonana jedynie w oparciu o oznaczenie wyrobu jako mineralnego albo syntetycznego. W wyroku wskazano jednak, że mineralne oleje bazowe zgodnie z klasyfikacją API (American Petroleum Institute – Amerykański Instytut Nafty) zaliczane są w zależności od zawartości węglowodorów nasyconych, zawartości siarki i wskaźnika lepkości do Grupy I, II lub III.
Coraz lepsza jakość bazowych olejów mineralnych od I do III Grupy wskazuje, iż wprowadzając nowoczesne wodorowe procesy przerobu ropy naftowej, dąży się do maksymalizacji udziału w oleju bazowym węglowodorów o strukturze izoparafinowej, charakteryzujących się wysokim wskaźnikiem lepkości, wysoką czułością na działanie inhibitorów utleniania oraz poprawionymi właściwościami użytkowymi w stosunku do konwencjonalnych olejów mineralnych.
Dlatego też producenci olejów bazowych Grupy III, chcąc podkreślić ich walory i sposób otrzymywania, polegający na głębokiej przeróbce struktur węglowodorów wydzielanych z ropy naftowej, zaczęli określać je jako oleje syntetyczne. Z powyższego wynika, że samo oznaczenie handlowe wyrobu jako oleju mineralnego albo syntetycznego nie przesądza jednoznacznie, czy bazą do jego produkcji jest ropa naftowa lub minerały bitumiczne, czy inne substancje, zaś ta okoliczność jest z kolei decydująca dla prawidłowej klasyfikacji w ujęciu CN, a w konsekwencji dla opodatkowania podatkiem akcyzowym.
 

Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69