Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 16/2019

4. Zwolnienie z akcyzy produkowanego piwa

Dnia 12 lutego 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą zwolnienia z akcyzy produkowanego piwa.
Wnioskodawca jest producentem piwa w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1114, z późn. zm., dalej: „Ustawa o podatku akcyzowym”). Wnioskodawca posiada aktualne i ważne zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, w którym produkuje napoje alkoholowe, w tym także piwa w rozumieniu art. 94 ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym (dalej: „Piwo”).
Poza produkcją Piwa, Spółka rozważa rozpoczęcie produkcji Piwa bezalkoholowego, tj. produktu niebędącego wyrobem akcyzowym – napoju o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 0,5% objętości („Piwo bezalkoholowe”).
Proces jego produkcji pozornie będzie przypominał wytwarzanie Piwa stanowiącego produkt klasyfikowany do kodu CN 2203. Podstawowymi składnikami w przypadku obydwu rodzajów napojów (zarówno alkoholowego jak i bezalkoholowego) będą drożdże, chmiel, woda, a także ziarna jęczmienia lub pszenicy. Zasadnicze różnice wpływające na klasyfikację Piwa bezalkoholowego do kodu 2202 zajdą jednak w końcowej fazie produkcji – po przejściu etapu warzelni, fermentacji i leżakowni lub tankofermentatorów, Wnioskodawca zamierza wyeliminować alkohol, który normalnie wytwarza się w procesie alkoholowej fermentacji, z zastosowaniem metody takiej, jak np. odwrócona osmoza. W efekcie, produktem końcowym procesu produkcyjnego będzie nie Piwo, a Piwo bezalkoholowe, które to dopiero zostanie rozlane do opakowań jednostkowych. W istocie więc Piwo jest wykorzystywane do produkcji Piwa bezalkoholowego, które powstaje po dealkoholizacji Piwa.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy Piwo będące półproduktem powstającym w trakcie procesu produkcji Piwa bezalkoholowego powinno być wliczane przez Wnioskodawcę do limitu 200 000 hl Piwa, o którym mowa w § 13 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1748, dalej: „Rozporządzenie MRiF”)?
Jak wskazał Organ w uzasdnieniu: Zgodnie z art. 92 ustawy do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.
Piwem w rozumieniu ustawy są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości – art. 94 ust. 1 ustawy.
Produkcją piwa w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie piwa, a także jego rozlew – art. 94 ust. 2 ustawy.
Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato – art. 94 ust. 3 ustawy.
Stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu – art. 94 ust. 4 ustawy.
Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1748) zwalnia się od akcyzy podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym wyprodukowali do 200 000 hl piwa – w wysokości 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki akcyzy określonej w art. 94 ust. 4 ustawy.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, jest realizowane przez obniżenie należnej kwoty akcyzy o kwotę przysługującego zwolnienia – § 13 ust. 2 rozporządzenia.
W myśl § 13 ust. 3 rozporządzenia przepis ust. 1 stosuje się do podatników:
1. prawnie i ekonomicznie niezależnych od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo;
2.posiadających miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w odrębnym miejscu niż inni przedsiębiorcy zajmujący się produkcją piwa;
3.niewytwarzających piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców.
Ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, korzystać mogą także podatnicy produkujący piwo lub podatnicy posiadający zezwolenie wyprowadzenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, którzy współpracują ze sobą na podstawie pisemnej umowy i w roku kalendarzowym łącznie wyprodukowali do 200 000 hl piwa – § 13 ust. 3a rozporządzenia.
Przepis ust. 3a stosuje się, jeżeli współpracujący ze sobą podatnicy spełniający warunki z ust. 3a:
1.są prawnie i ekonomicznie niezależni od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo;
2.posiadają miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w odrębnym miejscu niż inni przedsiębiorcy zajmujący się produkcją piwa;
3.nie wytwarzają piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców (§ 13 ust. 3b rozporządzenia).
W przypadku gdy w roku podatkowym podatnicy przekroczą produkcję 200 000 hl piwa, do całości wyprodukowanego piwa w danym roku stosuje się stawkę akcyzy dla piwa określoną w ustawie, bez możliwości obniżenia należnej kwoty akcyzy o kwotę przysługującego zwolnienia – § 13 ust. 5 rozporządzenia.
Z przedstawionego opisu spawy wynika, że Wnioskodawca w prowadzonym składzie podatkowym rozważa rozpoczęcie produkcji piwa bezalkoholowego klasyfikowanego do kodu CN 2202 tj. wyrobu niebędącego wyrobem akcyzowym w rozumieniu ustawy. Produkcja piwa bezalkoholowego klasyfikowanego do kodu CN 2202, rozlewanego finalnie do opakowań jednostkowych polegać będzie na wyeliminowaniu alkoholu z wytwarzanego piwa klasyfikowanego do kodu CN 2203 stanowiącego półprodukt do wytworzenia wyrobu gotowego – piwa bezalkoholowego.
Na tle powyższego Spółka ma wątpliwości czy piwo (klasyfikowane do kodu CN 2203) będące półproduktem powstającym w procesie produkcji piwa bezalkoholowego powinno być wliczane przez Wnioskodawcę do limitu 200 000 hl piwa o którym mowa w § 13 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego, uprawniającego do zastosowania zwolnienia z opodatkowania w wysokości 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki określonej w art. 94 ust. 4 ustawy.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że piwo (klasyfikowane do kodu CN 2203) będące półproduktem powstającym u Wnioskodawcy w procesie produkcji piwa bezalkoholowego – wyrobu gotowego klasyfikowanego do kodu CN 2202 niebędącego wyrobem akcyzowym w rozumieniu ustawy, nie wlicza się do limitu o którym mowa w § 13 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego?
.
 

Kacper Wolak
Młodszy konsultant podatkowy
Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl
Telefon: 22 517 30 77