3. Magazynowanie na terenie składu podatkowego wyrobów nieakcyzowych..
Dnia 5 czerwca 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą magazynowania na terenie składu podatkowego wyrobów nieakcyzowych.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Wnioskodawca zamierza rozpocząć usługową działalność gospodarczą. W tym celu będzie chciał w pierwszej kolejności uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego oraz koncesje wymagane przepisami Prawa energetycznego, w tym koncesję na magazynowanie paliw ciekłych, obejmującą swoim zakresem przeładunek tychże paliw.
Zakres planowanej przez Wnioskodawcę działalności obejmuje świadczenie usług przeładunku oraz magazynowania nie tylko paliw ciekłych w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, ale generalnie wyrobów energetycznych, o których mowa w ustawie o podatku akcyzowym. Działalność usługowa w składzie podatkowym (przeładunek oraz magazynowanie) może również dotyczyć wyrobów nieakcyzowych.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy w przypadku świadczenia przez Wnioskodawcę usług magazynowania wyrobów nieakcyzowych, czynność takiego magazynowania może mieć miejsce na terenie przyszłego składu podatkowego Wnioskodawcy?
W opinii Wnioskodawcy: ?planowana, przez Wnioskodawcę, działalność usługowa w zakresie magazynowania, co do zasady, wyrobów akcyzowych, pozwala również na terenie przyszłego składu podatkowego magazynować wyroby nieakcyzowe.
Choć stosownie do definicji składu podatkowego ujętej w art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku akcyzowym, jest to miejsce, w którym są produkowane, magazynowane oraz przeładowywane wyroby akcyzowe w reżimie procedury zawieszenia poboru akcyzy, warto pamiętać, że w składzie podatkowym mogą się znajdować również wyroby akcyzowe znajdujące się w innych reżimach, np. z zapłaconą akcyzą, co wynika, m in. z przepisów o ewidencji akcyzowej ? art. 138a ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.
Co więcej, w składzie podatkowym mogą być również składowane/magazynowane wyroby nieakcyzowe. Zgodnie z art. 138a ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym operator logistyczny prowadzący skład podatkowy oprócz ewidencji, o której mowa w ust. 1, prowadzi ewidencję wyrobów niebędących wyrobami akcyzowymi, innych niż stanowiące wyposażenie składu podatkowego.
Zgodnie z art. 138a ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym przedmiotowa ewidencja powinna umożliwiać ustalenie ilości oraz rodzajów magazynowanych w składzie podatkowym wyrobów niebędących wyrobami akcyzowymi, innych niż stanowiące wyposażenie składu podatkowego.
W związku z ww. przepisami ustawy o podatku akcyzowym Wnioskodawca jest zdania, że planowana przez niego działalność usługowa w przyszłym składzie podatkowym polegająca na magazynowaniu oraz przeładowywania wyrobów akcyzowych, nie wyklucza również usługowego magazynowania w tym składzie podatkowym wyrobów nieakcyzowych. Oczywiście przy założeniu, że na tę okoliczność magazynowania prowadzona będzie ewidencja wymagana przepisami ustawy o podatku akcyzowym.?
Organ przychylił się do argumentacji Wnioskodawcy.