Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 17/2019

11. Możliwość konfekcjonowania benzyny alkilatowej poza składem podatkowym.

Dnia 10 maja 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidulaną dotyczącą możliwości konfekcjonowania benzyny alkilatowej poza składem podatkowym.
Jak wskazał Organ w uzasadnieniu: ?W świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca planuje wykonanie zlecenia konfekcji benzyny alkilatowej o kodzie Nomenklatury Scalonej CN 2710 12 41. Wnioskodawca zaznaczył również, że pod pojęciem konfekcji rozumie on zespół czynności przygotowujących towar do sprzedaży detalicznej, tj. przelanie go z opakowań zbiorczych do opakowań jednostkowych, oznaczenie-etykietowanie, zabezpieczenie i przygotowanie towaru dla Zleceniodawcy.
Wyrób ma zostać dostarczony z własnych zasobów kontrahenta Wnioskodawcy. Powyższy wyrób zostanie przemieszczony ze składu podatkowego Kontrahenta do Wnioskodawcy poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu dostawy w opakowaniach o pojemności 1000 litrów, a następnie będzie on konfekcjonowany bez dodawania jakichkolwiek substancji chemicznych. W toku konfekcjonowania nie zmieni się skład chemiczny danego wyrobu ani jego klasyfikacja w ramach Nomenklatury Scalonej. Zmianie nie ulegnie również ilość benzyny alkilatowej.
Kontrahent wnioskodawcy przez cały czas będzie właścicielem tego wyrobu, jak również opakowań, do których zostanie on rozlany. Benzyna będzie sprzedawana pod marką kontrahenta Wnioskodawcy, jako paliwo do kosiarek i pił spalinowych.
Transport wyrobu zorganizowany zostanie przez kontrahenta Wnioskodawcy i będzie następował z uwzględnieniem przepisów o monitorowaniu drogowego przewozu towarów.
Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do ustalenia, czy przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego proces konfekcjonowania benzyny alkilatowej może odbywać się poza składem podatkowym.
Stosownie do cytowanego wyżej art. 47 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym.
Natomiast w myśl wyżej poczynionych ustaleń wyrób wskazany w opisie sprawy jest wyrobem energetycznym wymienionym w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, stosowanym jako paliwo do kosiarek i pił spalinowych.
Pojęcie produkcji wyrobów energetycznych zostało zdefiniowane w przytoczonym powyżej art. 87 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Podkreślić należy, że proces konfekcjonowania benzyny alkilatowej opisany we wniosku nie spełnia tej definicji. W opisanym procesie nie ma bowiem miejsca żadna z czynności wskazanych w tym przepisie (wytwarzanie, przetwarzanie, mieszanie, przeklasyfikowanie komponentów paliwowych, rozlew gazu skroplonego do butli gazowych, barwienie, znakowanie wyrobów energetycznych).
Zatem, ze względu na okoliczność, że opisany we wniosku proces konfekcjonowania nie stanowi produkcji wyrobów energetycznych, może być on przeprowadzony poza składem podatkowym.
Tym samym odpowiadając wprost na pytanie Wnioskodawcy w zakresie możliwości konfekcjonowania poza składem podatkowym produktów (paliw do kosiarek i pił spalinowych), które są poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, tj. wobec, których powstało zobowiązanie podatkowe na wcześniejszym etapie obrotu z tytułu wyprowadzenia wyrobów ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że takie konfekcjonowanie może odbywać się poza składem podatkowym.?
 

Kacper Wolak
Młodszy konsultant podatkowy
Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl
elefon: 22 517 30 77