Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 18/2019

OPODATKOWANIE AKCYZĄ SAMOCHODÓW OSOBOWYCH

 

1. Termin zwrotu akcyzy od samochodu osobowego

Jeżeli w sprawie zwrotu akcyzy konieczne jest przeprowadzenie czynności wyjaśniającej zawsze termin rozpoznania sprawy jest 90 dniowy, niezależnie w jakim terminie organ przeprowadził tę czynność. Potrzeba przeprowadzenia czynności oceniana musi być w odniesieniu do przesłanek koniecznych do dokonania zwrotu akcyzy.

Jak wskazał WSA w Warszawie w wyroku z dnia 30 listopada 2016 r. (V SA/Wa 4595/15): W ocenie WSA: ?W odniesieniu do czasookresu rozpoznania przedmiotowego wniosku przez organ należy wskazać, że szczegółowe warunki i tryb zwrotu akcyzy, przewidziane w art. 77 u.p.a., określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego.
Zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia, zwrot podatku akcyzowego jest dokonywany na rachunek bankowy podmiotu, o którym mowa w § 3 ust. 1, w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. Jeżeli zasadność zwrotu akcyzy wymagałaby przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego zwrot podatku następuje w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku.
Zatem jeżeli w sprawie konieczne jest przeprowadzenie czynności wyjaśniającej zawsze termin rozpoznania sprawy będzie 90 dniowy, niezależnie w jakim terminie organ przeprowadził tę czynność.
Potrzeba przeprowadzenia czynności oceniana musi być w odniesieniu do przesłanek koniecznych do zaistnienie celem dokonania zwrotu akcyzy. Pamiętać należy, że postępowanie o zwrot akcyzy jest inicjowane wnioskiem strony. Do wniosku należy dołączyć dokumenty określone w art. 107 ust. 2 i 3 u.p.a.
Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 107 ust. 3. podmiot, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, którymi są w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem; ust. 4. do wniosku o zwrot załącza się dowód zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub fakturę z wykazaną kwotą akcyzy oraz dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, o których mowa w ust. 3. Jednym z dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej jest list przewozowy, tzw. CMR. W polu 22 CMR należy wpisać datę dokonania dostawy.
Data dostawy jest istotną okolicznością w przedmiotowym postępowaniu o zwrot akcyzy, gdyż zgodnie z brzmieniem art. 107 ust. 1 u.p.a. wniosek o jej zwrot można złożyć w terminie zawitym jednego roku liczonego od daty dostawy wewnątrzwspólnotowej wskazanego samochodu osobowego.
 

Kacper Wolak
Młodszy konsultant podatkowy
Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl
Telefon: 22 517 30 77