Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 21/2019

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH

 

1. Uznanie niedopałków za wyroby tytoniowe.

W przypadku elementów rośliny tytoniowej, analizując jej kwalifikację, na gruncie ustawy o podatku akcyzowym, rozstrzygnąć należy czy przepisy wskazanej ustawy regulują kwestię prawnopodatkowego traktowania całości rośliny tytoniowej, tj. wszystkich jej elementów. Mając na uwadze brzmienie art. 98 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, definiującego pojęcie wyrobów tytoniowych, w rozumieniu tego aktu, na tak postawione pytanie należy udzielić przeczącej odpowiedzi. Wspomniana regulacja stanowi bowiem, że wyroby tytoniowe obejmują: papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki. Tak więc pojęcie wyrobów tytoniowych nie obejmuje innych części rośliny, które w tym wypadku pozostają poza zakresem zainteresowania wnioskodawcy.

Tytoń – elementy rośliny tytoniowej, które spadły na drogę podczas transportu z pola do miejsca ich składowania lub punktu skupu nie mogą być uznane za susz tytoniowy, w znaczeniu jakie nadaję temu pojęciu art. 99a ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. W myśl bowiem tego przepisu, za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym. Ustawodawca w zacytowanej definicji użył zwrotu „jeszcze nie jest wyrobem tytoniowym” co wyraźnie wskazuje, że miał na uwadze tytoń, którego przeznaczeniem będzie wytworzenie z niego wyrobów tytoniowych. Aktualnie jednak jest on jednak na wcześniejszym etapie przetworzenia, tj. etapie, na którym jest on przygotowywany do wytworzenia z niego wyrobów akcyzowych.

Zbycie tego suszu tytoniowego, przed wytworzeniem z niego wyrobów akcyzowych, będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego, nie ma to jednak wpływu na to, że utracone podczas transportu elementy rośliny tytoniowej mogą być uznane za susz tytoniowy, w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. W tym przypadku mamy do czynienia bowiem raczej z naturalnymi ubytkami w procesie produkcji suszu tytoniowego/wyrobów tytoniowych, które ze swej istoty nie mogą zostać zakwalifikowane jako tytoń znajdujący się na odpowiednim – wstępnym etapie przerobu. Nie można bowiem w jakikolwiek sposób przyjąć, że utracone przez rolnika elementy rośliny tytoniowej, których powstanie jest procesem naturalnym i nieuniknionym, w przyszłości, mogą stać się wyrobem tytoniowym, a tym bardziej że takie jest ich przeznaczenie.

Tym samym uznanie niedopałków za wybory tytoniowe nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa, niezależnie od tego czy te niedopałki spełniają definicję odpadów, wynikającą z ustawy o odpadach. Definicja ta bowiem opracowana na gruncie innych przepisów, służy zupełnie innym celom niż te przyświecające regulacjom ustawy o podatku akcyzowym.

 

Marek Zagórski

starszy konsultant podatkowy

marek.zagorski@isp-modzelewski.pl

Tel. (22) 517 30 99