2. Nabywca końcowy energii elektrycznej
Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 19 u.p.a. nabywcą końcowym jest podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. ? Prawo energetyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 z późn. zm.). Zgodnie z przedmiotową definicją legalną podmiot, który nie posiada żadnej z wyżej wymienionych koncesji, jest on nabywcą końcowym, któremu energia elektryczna dostarczana jest w cenie zawierającej akcyzę. Wyjątek stanowią następujące podmioty:
- spółka prowadząca giełdę towarową,
- towarowe domy maklerskie oraz domy maklerskie,
- giełdowa izba rozrachunkowa, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A lub spółka, której Krajowy Depozyt przekaże wykonywanie zadań związanych z energią elektryczną,
- spółka prowadząca jednocześnie izbę rozliczeniową i rozrachunkową.
Podmioty te, pomimo że nie posiadają jednej z czterech koncesji energetycznych, nie są traktowane jako nabywcy końcowi. W rezultacie energia elektryczna sprzedawana tym podmiotom nie jest opodatkowana akcyzą, tj. nie zawiera w swojej cenie akcyzy uiszczonej przez podmiot sprzedający energię. W praktyce podmioty te nie są bowiem konsumentami tej energii, a jedynie pośredniczą w obrocie czy nawet samym rozliczaniu obrotu.
Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60