Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 22/2020

 

 

 

Znaki akcyzy

Zdjęcie znaków akcyzy z opakowań jednostkowych w celu dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz sprzedaży poza teren Unii Europejskiej

W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu napojów alkoholowych zakupionych w opakowaniach jednostkowych na terytorium Polski od producenta będącego podatnikiem podatku akcyzowego możliwe jest uzyskanie zwrotu zapłaconej akcyzy. Obowiązuje w tym zakresie ściśle określona procedura zdjęcia z tych wyrobów znaków akcyzy.

 

Z art. 82 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”) wynika, że uprawnionym do uzyskania zwrotu akcyzy z tytułu dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz eksportu jest zarówno podatnik, jak i podmiot, który nabył te wyroby od podatnika podatku akcyzowego. Nie jest zatem konieczne, aby podmiot ubiegający się zwrot akcyzy z tytułu dokonania, którejś z wyżej wskazanych czynności był podatnikiem podatku akcyzowego lub posiadał status zarejestrowanego wysyłającego. Wystarczy, że napoje alkoholowe zostaną nabyte od podatnika podatku akcyzowego.

 

Niemniej podmiot ubiegający się o zwrot musi wykazać się odpowiednimi dokumentami, które w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej określa art. 82 ust. 1 i ust. 3 ustawy, a w przypadku eksportu odpowiednio art. 82 ust. 2 i ust. 4 ustawy.

 

Ponadto, jeśli dostawa wewnątrzwspólnotowa lub eksport dotyczy wyrobów akcyzowych, które należy oznaczać znakami akcyzy, dostawę tę oraz eksport powinno poprzedzać zdjęcie owych znaków, dokonane za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego i przy zastosowaniu procedury, która została określona w rozporządzeniu Ministra Finansów z 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (dalej: rozporządzenie).

 

W myśl § 5 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia, banderole naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe mogą być z nich zdjęte, w przypadku, gdy:

 

  1. wyroby akcyzowe mają być zwrócone do podmiotu zagranicznego, od którego zostały otrzymane, w związku z wadami fizycznymi wyrobów lub
  2. wyroby akcyzowe są przeznaczone na eksport lub do dostawy wewnątrzwspólnotowej.

 

Pisemnego powiadomienia naczelnika urzędu celno-skarbowego o zamiarze zdjęcia banderol należy dokonać w terminie co najmniej 3 dni przed planowanym dniem wydania wyrobów akcyzowych w celu dokonania eksportu albo dostawy wewnątrzwspólnotowej (lub też w celu dokonania zwrotu do podmiotu zagranicznego). W powiadomieniu tym ? stosownie do § 5 ust. 4 rozporządzenia ? podaje się informacje o rodzaju i ilości wyrobów akcyzowych, z których mają być zdjęte banderole, oraz o terminie zdjęcia banderol i wydania wyrobów akcyzowych.

 

Zdjęcie banderol odbywa się w obecności kontrolującego upoważnionego do przeprowadzenia kontroli na podstawie upoważnienia wydanego przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, przy czym na mocy § 5 ust. 6 rozporządzenia w przypadku zdjęcia banderol z opakowań jednostkowych wyrobów winiarskich właściwy naczelnik urzędu celno-skarbowego na podstawie przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej może odstąpić od obecności przy tych czynnościach kontrolującego upoważnionego do przeprowadzenia kontroli na podstawie upoważnienia wydanego przez naczelnika urzędu celno-skarbowego.

 

Gdy banderole zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych są zwracane wytwórcy, podmiotowi temu powinna zostać przekazana kopia protokołu z tej czynności. Zgodnie bowiem z art 138m ustawy z czynności zdjęcia, zniszczenia uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy oraz wydania lub zwrotu znaków akcyzy sporządza się protokół w formie papierowej, w co najmniej trzech egzemplarzach. Egzemplarz protokołu przesyła się niezwłocznie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w zakresie akcyzy oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w zakresie spraw dotyczących znaków akcyzy, z wyłączeniem przypadków, w których w czynnościach, które potwierdza protokół, uczestniczył przedstawiciel właściwego organu podatkowego.

Protokół powinien umożliwiać w szczególności ustalenie daty zdjęcia znaków akcyzy oraz ilości i rodzaju zdjętych znaków.

 

Powinność stosowania przedstawionej procedury w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu napojów alkoholowych zakupionych w opakowaniach jednostkowych na terytorium Polski od producenta będącego podatnikiem podatku akcyzowego wynika wprost z przepisów. Niemniej wobec wątpliwości praktycznych jest również przedmiotem interpretacji indywidualnych. Do procedury tej odnosi się do m.in. interpretacja indywidualna o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.187.2019.2.WR wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 4 listopada 2019 r.

 

 

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50

  1. (Dz. U. z 2017 r. poz. 708 ?
  2. Dz. U. z 2016 r. poz. 859, z 2017 r. poz. 624 oraz z 2018 r. poz. 650 ?
  3. Dz. Urz. UE C 115 z dnia 9 maja 2008, s. 47 ?