Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 22/2020

Opodatkowanie akcyzą wyrobów energetycznych

1. Zwolnienie z podatku akcyzowego węgla i gazu zbada TSUE.

27 listopada 2019 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) polskiego ustawodawstwa dotyczącego zwolnień z podatku akcyzowego z tytułu wykorzystywania produktów energetycznych przez przedsiębiorstwa emitujące duże ilości zanieczyszczeń. Chodzi m.in. o zwolnienia dotyczące węgla i gazu w przypadku przedsiębiorstw energochłonnych objętych europejskim systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

KE sygnalizowała niezgodność polskiej regulacji w tym zakresie z przepisami unijnymi wcześniej ? 8 marca 2018 r. wystosowała wezwanie do usunięcia uchybienia, a w dniu 25 lipca 2019 r., wydała uzasadnioną opinię. Polska nie zareagowała na działania Komisji, co skutkuje przeniesieniem sprawy przed oblicze TSUE.

 

Wspólne unijne przepisy dotyczące podatku energetycznego (dyrektywa Rady 2003/96 /WE) wymagają od przedsiębiorstw korzystających ze zwolnień wprowadzenia ulepszeń w zakresie ochrony środowiska lub efektywności energetycznej wykraczających poza wymagania wiążących instrumentów UE, takie jak EU ETS. Krajowe przepisy nie obligują tych podmiotów do wprowadzenia i utrzymywania takiego poziomu efektywności energetycznej. W ocenie Komisji legislacja ta sprzyja działaniom zanieczyszczającym środowisko, a także zakłócaniu konkurencji w Unii, co jest niezgodne z celami wspólnoty.

 

W sytuacji, gdy obawy KE podzieli TSUE polska regulacja będzie musiała ulec zmianie. Negatywne konsekwencje odczują branże: metalurgiczna i chemiczna oraz wszelkie przedsiębiorstwa energochłonne, w tym spółki z udziałem Skarbu Państwa.

 

 

Alicja Przybyło

Młodszy konsultant podatkowy

alicja.przybylo@isp-modzelewski.pl