Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 26/2020

 

17. Zwolnienie z akcyzy gazu propan-butan wykorzystywanego do napędu wózków widłowych.

 

Firma wniosła o potwierdzenie, że rozlewanie gazu propan-butan na terenie Firmy do zbiorników gazowych będących integralną częścią wózków widłowych i przeznaczenie tego gazu do użycia w przedmiotowych wózkach widłowych będzie korzystało ze zwolnienia od akcyzy określonego w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, dalej: rozporządzenie ws. Zwolnień.

W ocenie wnioskodawcy rozlewanie gazu propan butan w składzie podatkowym Firmy do zbiorników gazowych będących integralną częścią wózków widłowych i przeznaczenie tego gazu do użycia w przedmiotowych wózkach widłowych będzie korzystało ze zwolnienia od akcyzy określonego w § 4 rozporządzenia ws. zwolnień, a zbiorniki gazowe będące integralną częścią wózków widłowych są butlami gazowymi, o których mowa w § 4 ww. rozporządzenia.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia ws. zwolnień: Zwalnia się od akcyzy rozlewane do butli gazowych w składzie podatkowym i przeznaczone do użycia w urządzeniach, maszynach oraz pojazdach niebędących pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ? Prawo o ruchu drogowym pozostałe węglowodory gazowe w stanie skroplonym o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00.

Mając na uwadze powyższy przepis należy wskazać, że zwolnienie gazu z opodatkowania znajduje zastosowanie, gdy łącznie są spełnione następujące warunki:

  1. gaz w stanie skroplonym jest zaklasyfikowany do kodów CN 2711 12 97 oraz CN 2711 13 97 (czyli te kody znajdują się w zakresie wskazanym w rozporządzeniu);
  2. gaz jest rozlewany w składzie podatkowym;
  3. gaz jest przeznaczony do użycia w urządzeniach, maszynach oraz pojazdach niebędących pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ? Prawo o ruchu drogowym;
  4. gaz jest rozlewany do butli gazowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwanej dalej „ustawą” ? ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Pod poz. 28 załącznika nr 1 do ustawy pod kodem CN 2711 został wymieniony gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe. Równocześnie w załączniku nr 2 do ustawy stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania, wymieniono w poz. 21 pod kodem CN ex 2711 ? gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe, z wyłączeniem objętych pozycjami 2711 11 00, 2711 21 00 oraz 2711 29 00.

Skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane ? z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego ? art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podmiot prowadzący skład podatkowy to podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego ? art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy.

Procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe ? art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy.

Do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715.

Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych ? art. 86 ust. 2 ustawy.

W myśl § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2525), zwalnia się od akcyzy rozlewane do butli gazowych w składzie podatkowym i przeznaczone do użycia w urządzeniach, maszynach oraz pojazdach niebędących pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ? Prawo o ruchu drogowym pozostałe węglowodory gazowe w stanie skroplonym o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00.

Stosownie zaś do art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ? Prawo o ruchu drogowym pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Z § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego wynika, że zwolnienie gazu z opodatkowania ma zastosowanie w ograniczonym zakresie, a mianowicie gdy łącznie są spełnione następujące warunki:

  1. węglowodory gazowe są zaklasyfikowane do kodów CN od 2711 12 11 do 2711 19 00;
  2. gaz jest przeznaczony do użycia w urządzeniach, maszynach oraz pojazdach niebędących pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy ? Prawo o ruchu drogowym;
  3. gaz jest rozlewany do butli gazowych;
  4. gaz jest rozlewany w składzie podatkowym.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że gaz propan-butan będący przedmiotem wniosku mieści się w klasyfikacji określonej w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień.

Ponadto gaz będzie wykorzystywany przez wózki widłowe (do ich napędu), które nie są pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy ? Prawo o ruchu drogowym, a butle gazowe w które Wnioskodawca zamierza wyposażyć wózki widłowe, będą stanowić integralną część tych wózków i będą spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 6 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych. Wnioskodawca spełnia zatem trzy z powołanych wyżej warunków do zastosowania zwolnienia.

Kluczowe zatem dla sprawy jest określenie czy Wnioskodawca spełnia ostatni ? najistotniejszy z warunków ? czy rozlew gazu nastąpi w składzie podatkowym.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę, Wnioskodawca nie jest na chwilę obecną i nie będzie w przyszłości podmiotem prowadzącym skład podatkowy. Oznacza to w konsekwencji, że Wnioskodawca nie spełnia w istocie najważniejszego warunku do zastosowania zwolnienia o którym mowa w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień ? rozlew do butli gazowych nie nastąpi w składzie podatkowym.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z dnia 16 kwietnia 2020 r., numer sprawy 0111-KDIB3-3.4013.20.2020.2.MK uznał iż nie może podzielić poglądu Wnioskodawcy, że rozlewanie gazu propan-butan na terenie Firmy do zbiorników gazowych będących integralną częścią wózków widłowych i przeznaczenie tego gazu do użycia w przedmiotowych wózkach widłowych będzie korzystało ze zwolnienia od akcyzy określonego w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

 

Malwina Sik

Konsultant podatkowy, aplikant adwokacki

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. (22) 517 30 60