19. Zwolnienie z akcyzy wyrobów gazowych (cele opałowe w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych).
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 grudnia 2019 r. (sygn. III SA/Gl 869/19) wskazano, że produkcja rdzeni piaskowych jest samodzielnym procesem technologicznym, który nie jest elementem procesu metalurgicznego ani samodzielnym procesem technologicznym, mineralogicznym, a w konsekwencji ? nie można skorzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego w odniesieniu do gazu ziemnego zużywanego do produkcji tychże rdzeni.
Istota sporu dotyczyła kwestii prawidłowego zakwalifikowania procesu produkcji rdzeni piaskowych jako samodzielnego procesu mineralogicznego.
Zgodnie z art. 31b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do celów opałowych w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej. Natomiast w myśl art. 31b ust. 4 ustawy zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do napędu stacjonarnych urządzeń lub do celów opałowych związanych z napędem stacjonarnych urządzeń, użyte:
1) w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, lub
2) na potrzeby przesyłania, dystrybucji lub magazynowania tych wyrobów.
Rozstrzygając przedmiotową sprawę, Sąd stwierdził, że w pełni podziela pogląd organu, że produkcja rdzeni piaskowych jest samodzielnym procesem technologicznym, który nie jest elementem procesu metalurgicznego ani samodzielnym procesem technologicznym, mineralogicznym. Nie sposób bowiem uznać, że procesem metalurgicznym jest produkcja rdzeni piaskowych, które nie są wyrobami metalowymi i mogą być wytwarzane różnymi metodami, na zimno, na ciepło czy ręcznie. Fakt, że rdzenie te stanowią konieczny (pośredni) element procesu produkcyjnego wyrobów aluminiowych nie stanowi przesłanki do zaklasyfikowania tej czynności jako elementu procesu metalurgicznego korzystającego ze zwolnienia w nim zużycia gazu, jako procesu energochłonnego.
Wynikające z art. 31b pkt 4 ustawy zwolnienie od akcyzy wyrobów gazowych przeznaczonych do celów opałowych w procesach metalurgicznych dotyczyć może zatem wyłącznie czynności, których bezpośrednim przedmiotem jest obróbka metalu.
W ocenie Sądu formowanie rdzeni piaskowymi nie ma ani związku z obróbką termiczną lub chemiczną metalu, ani też nie jest dokonywane stricte podczas procesu metalurgicznego. Rdzenie piaskowe powstają bowiem przed ich wykorzystaniem w określonym procesie metalurgicznym. Powstają w procesie przygotowawczym i są niezbędne do jego przeprowadzenia. Nie są też procesy mineralogiczne. Brak jest zatem podstaw do zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym zwolnienia z podatku akcyzowego na podstawie powołanych przepisów w odniesieniu do gazu ziemnego zużywanego do produkcji rdzeni piaskowych.
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69