Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 27/2020

7. Zużywanie wyrobów wymienionych w załączniku nr. 2 do ustawy o podatku akcyzowym opodatkowanych stawką zerową a przekroczenie dopuszczalnych norm zużycia.

Stosownie do art. 85 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.: właściwy naczelnik urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 7, w drodze decyzji wydanej z urzędu dla poszczególnych podmiotów ustala dopuszczalne normy zużycia wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2, znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy i objętych zerową stawką akcyzy, w przypadku ich zużycia do produkcji innych wyrobów. Skutki przekroczenia norm regulowane są w ramach art. 89

Zgodnie z art. 89 ust. 4 pkt 2 omawianej ustawy: w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zużycia, o których mowa w art. 85 ust. 2 pkt 2, ustalonych dla wyrobów energetycznych, o których mowa w ust. 2, znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, stosuje się stawkę akcyzy określoną w ust. 2d, a jeżeli zużywający podmiot gospodarczy udowodni zużycie tych wyrobów zgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zastosowania zerowej stawki akcyzy ? stawkę akcyzy 0 zł.

Rozważając powyższe przepisy należy zaznaczyć, że budzą one istotne wątpliwości w zakresie zgodności z prawem unijnym. Przy uwzględnieniu unormowań zawartych w Dyrektywie energetycznej uznać należy, że przedmiotem opodatkowania może być wyłącznie zużycie przedmiotowych wyrobów na cele opałowe lub do napędu silników spalinowych. Przy tym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej traktując o kwestii opodatkowania wyrobów akcyzowych podlegających harmonizacji wielokrotnie podkreślał, że to faktyczne przeznaczenie tychże wyrobów ma znaczenie kluczowe dla kwestii ich opodatkowania. Przykładowo w postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości z dnia 3 grudnia 2014 r. (C-313/14): wskazano, że:

? ?Artykuł 27 ust. 1 lit. f) dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych należy interpretować w ten sposób, że przepis ten stoi na przeszkodzie krajowym uregulowaniom takim jak te w postępowaniu głównym, które uzależniają stosowanie przewidzianego w nim zwolnienia od zharmonizowanego podatku akcyzowego od warunku posiadania przez dany podmiot decyzji organu podatkowego określającej dopuszczalne normy zużycia produktów zwolnionych od tego podatku na mocy rzeczonego przepisu.?

Alan Lipnicki

konsultant podatkowy

alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl

Telefon: 22 517 30 99