Temat niniejszego artykułu brzmi bardzo ogólnie i zapewne może odstraszyć od lektury wielu Czytelników, którzy poszukują (i słusznie) tzw. konkretu. Nic bardziej błędnego: odpowiem w sposób syntetyczny na pytanie, jakie przesłanki prawne decydują definitywnie o tym, że ktoś staje się podatnikiem tego podatku, który przecież nie należy do prostych, ma podstawowe znaczenie praktyczne. Dlaczego? Już odpowiadam: każdy z nas ma na co dzień do czynienia z wyrobami akcyzowymi i wykonuje wiele szeroko rozumianych czynności, których przedmiotem są te wyroby, np. wlewamy paliwo silnikowe do samochodu, które następnie zużywamy. Innym przykładem jest przypadek przechowywania w magazynie cudzych wyrobów akcyzowych przez firmę, która wynajmuje powierzchnie osobie trzeciej. Czy wynajmujący powierzchnie magazynowe w przypadku, gdy najemca składuje w tym magazynie wyroby akcyzowe, może stać się z tego tytułu podatnikiem tego podatku? A jeśli tak, to czy podatnikiem staje się wynajmujący czy też najemca? Z tytułu tych zdarzeń z reguły nie jesteśmy podatnikiem, ale w określonych okolicznościach możemy nim być ? zależy to od tych przesłanek, które w sposób możliwie uniwersalny postaram się przedstawić w niniejszym artykule.
Aby podmiot mógł stać się podatnikiem tego podatku, muszą być spełnione trzy podstawowe przesłanki; mają one niezbędny, lecz niewystarczający charakter. Należy do nich zaliczyć:
Gdy spełnią się powyższe przesłanki, należy odpowiedzieć na pytanie, czy dany podmiot uczestniczył w zdarzeniu, o którym mowa w pkt 3) jako podatnika, czyli należy określić działanie lub zaniechanie podmiotu w trakcie tego zdarzenia i ocenić to z punktu widzenia podmiotowej strony obowiązku podatkowego. Aby on powstał musi być podmiot (również przedmiot) tego obowiązku. Owo uczestnictwo w tym zdarzeniu należy podzielić na następuje rodzaje:
Najlepszym przykładem obrazującym ten problem jest zachowanie złodzieja lub pasera wyrobu akcyzowego: wchodzi on w posiadanie w złej wierze wyrobu akcyzowego. Jeżeli od tego wyrobu nie pobrano akcyzy od podatnika, podmiot ten jako posiadacz staje się podatnikiem tego podatku. Jednocześnie podatnikiem jest również dotychczasowy posiadacz samoistny tych wyrobów, u którego wystąpiłyby opodatkowane ubytki.
Która z powyższych form uczestnictwa w zdarzeniu rodzi podmiotowość w tym podatku? To już zależy od ustawowego opisu tego zdarzenia jako przedmiotu opodatkowania. Co najważniejsze, to samo zdarzenie w sensie obiektywnym może mieć wielu uczestników w różnych rolach, z których:
Należy zwrócić również uwagę na subiektywną cechę podmiotowości podatkowej: czy ważna jest świadomość podmiotu, że jest podatnikiem tego podatku; inaczej mówiąc, czy jest istotne, że wiedział, że uczestniczy w opodatkowanym zdarzeniu jako podatnik? Odpowiedź co do zasady jest negatywna: świadomość podmiotu nie decyduje o jego podmiotowości podatkowej. Jeśli podmiot przykładowo produkuje wyroby i nieświadomie wytworzył i fizycznie wydzielił wyroby akcyzowe, które są gotowe do użycia, mimo że, po pierwsze, nie chciał wytworzyć tego wyrobu i, po drugie, nie ma świadomości, że wytworzył wyrób akcyzowy, nie ma to co do zasady znaczenia dla jego podmiotowości podatkowej.
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.