5. Podatek akcyzowy a wewnątrzwspólnotowe nabycie ambulansu przeznaczonego do działalności leczniczej prowadzonej przez podmioty lecznicze.
W obecnej sytuacji epidemicznej wzrasta zainteresowanie zakupami sprzętu medycznego. W przypadku m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu typu ambulans, o jakim mowa w art. 110a ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa”), oferowanego następnie do sprzedaży podmiotowi krajowemu zachodzą przesłanki do zastosowania zwolnienia od akcyzy. Niezbędne jest wszakże zachowanie pewnych warunków.
Konieczne jest przede wszystkim, by samochód osobowy stanowił specjalistyczny środek transportu (o jakim jest mowa w art. 110a ust. 1 i 2 ustawy) i przeznaczony był do działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Zgodnie z art. 110a ust. 1 ustawy zwalnia się bowiem od akcyzy samochód osobowy stanowiący specjalistyczny środek transportu sanitarnego, przeznaczony do działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, spełniający cechy techniczne i jakościowe, z wyłączeniem wyposażenia w wyroby medyczne, określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, których szczegółowe dane zostały określone w Polskiej Normie PN-EN 1789+A1.
Stosownie do art. 110a ust. 2 ustawy, zwolnienie od akcyzy samochodów osobowych stanowiących specjalistyczne środki transportu sanitarnego, dotyczy ambulansów drogowych:
- typu B, czyli ambulansów ratunkowych oraz
- typu C, a więc tzw. ruchomych jednostek intensywnej opieki.
W świetle powołanych przepisów zwolnienie określone w art. 110a znajduje zatem zastosowanie w sytuacji, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
- ambulans drogowy jest pojazdem stanowiącym specjalistyczny środek transportu sanitarnego spełniający cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, których szczegółowe dane zostały określone w Polskiej Normie PN-EN 1789+A1 i jest ambulansem typu B lub C, a zarazem
- ambulans taki przeznaczony jest do działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
Ustawodawca nie zwalnia w ten sposób nabycia ambulansu, ale zwalnia od akcyzy ambulans przeznaczony do działalności leczniczej, którą wykonują podmioty lecznicze. Jeżeli nabywany wewnątrzwspólnotowo ambulans jest towarem handlowym do dalszej odsprzedaży, to nabywca korzysta ze zwolnienia od akcyzy jedynie wówczas gdy towar ten stanie się przedmiotem sprzedaży na rzecz podmiotów leczniczych prowadzących działalność leczniczą w rozumieniu art. 110a ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.
Należy dodać, że zgodnie z art. 110 a ust. 2a ustawy, w przypadku spełnienia wskazanych przesłanek właściwy naczelnik urzędu skarbowego wydaje na wniosek zainteresowanego podmiotu zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy.
Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 maja 2020 r. nr 0111-KDIB3-3.4013.32.2020.1.PJ.
dr Joanna Kiszka
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50