6. Opodatkowanie małych gorzelni w prawie wspólnotowym.
W zakresie alkoholu etylowego, zgodnie z art. 22 ust. 1 dyrektywy Rady 92/83/EWG wskazano, iż Państwa Członkowskie mają prawo stosować obniżone stawki podatku akcyzowego do alkoholu etylowego produkowanego przez małe gorzelnie, z zachowaniem następujących ograniczeń:
- stawek obniżonych, które mogę się kształtować poniżej poziomu stawki minimalnej, nie stosuje się wobec zakładów produkujących ponad 10 hektolitrów czystego alkoholu rocznie. Jednakże Państwa Członkowskie, które od dnia 1 stycznia 1992 r. stosowały obniżone stawki podatku wobec zakładów produkujących od 10 do 20 hektolitrów czystego alkoholu rocznie, mogą nadal stosować tę samą stawkę,
- stawki, obniżone mogą być niższe maksymalnie o 50% od standardowej, krajowej stawki podatku akcyzowego.
W ust. 2 art. 22 dyrektywy Rady 92/83/EWG wskazano, że w celu stosowania obniżonych stawek podatku akcyzowego przez pojęcie „mała gorzelnia” rozumie się gorzelnie, która jest prawnie i ekonomicznie niezależna od wszelkich innych gorzelni i która nie działa na podstawie licencji.
Ponadto Państwa Członkowskie mają obowiązek dopilnowania, aby wszelkie stosowane przez nie obniżone stawki podatku stosowane były na równych prawach do alkoholu etylowego, dostarczanego na ich terytorium przez niezależnych, drobnych producentów, mających siedzibę w innych Państwach Członkowskich.
Państwa Członkowskie mają prawo ustanowić przepisy, na których mocy alkohol produkowany przez drobnych producentów będzie dopuszczany do swobodnego obrotu handlowego niezwłocznie po jego odbiorze (pod warunkiem że sami producenci nie zawarli żadnych umów wewnątrzwspólnotowych) bez stosowania porozumień o składach podatkowych oraz będzie podlegał opodatkowaniu z jednoznacznym zastosowaniem jednolitej stawki.
Państwa Członkowskie mają prawo stosować obniżone stawki podatku akcyzowego do produktów oznaczonych kodem taryfowym CN 2208 o rzeczywistej zawartości alkoholu nieprzekraczającej 10% obj.
Zgodnie z art. 22 ust. 6 dyrektywy Rady 92/83/EWG Bułgaria i Czechy mogą stosować obniżoną stawkę podatku akcyzowego, nie mniejsza niż 50% podstawowej krajowej stawki podatku akcyzowego na alkohol etylowy, w odniesieniu do alkoholu etylowego produkowanego przez gorzelnie należące do producentów owoców produkujące rocznie ponad 10 hektolitrów alkoholu etylowego z owoców dostarczanych im przez gospodarstwa domowe producentów owoców. Stosowanie obniżonej stawki jest ograniczone do 30 litrów alkoholu owocowego rocznie na gospodarstwo domowe producentów owoców, przeznaczonego wyłącznie na własny użytek. Natomiast w ust. 7 art. 22 dyrektywy wskazano, że Węgry, Rumunia i Słowacja mogą stosować obniżoną stawkę podatku akcyzowego, nie mniejsza niż 50% podstawowej krajowej stawki podatku akcyzowego na alkohol etylowy, w odniesieniu do alkoholu etylowego produkowanego przez gorzelnie należące do producentów owoców produkujące rocznie ponad 10 hektolitrów alkoholu etylowego z owoców dostarczanych im przez gospodarstwa domowe producentów owoców. Stosowanie obniżonej stawki jest ograniczone do 50 litrów alkoholu owocowego rocznie na gospodarstwo domowe producentów owoców, przeznaczonego wyłącznie na własny użytek.
W art. 23 dyrektywy Rady 92/83/EWG przewidziano, że następujące Państwa Członkowskie mają prawo stosować stawki obniżone, które mogą kształtować się poniżej poziomu stawki minimalnej, lecz nie mogą być obniżone bardziej niż o 50% w stosunku do standardowej, krajowej stawki podatku akcyzowego od alkoholu etylowego, do następujących produktów:
- Francja: rumu, określonego w art. 1 ust. 4 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 1576/89,
- Grecja: napojów alkoholowych produkowanych na bazie anyżu (uozo), określonych w rozporządzeniu (EWG) nr 1576/89.
Zwolnienia od akcyzy przewidziane w dyrektywie Rady 92/83/EWG mają zatem zasadniczo charakter fakultatywny.
Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60