Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 27/2020

2. Kto ma obowiązek składania załącznika AKC-4/N?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy (Dz. U. z 2018 r. poz. 273 ze zm.) określa wzory deklaracji na potrzeby podatku akcyzowego, w tym wzór załącznika AKC-4/N, który jest załączany do deklaracji AKC-4. Kto jest obowiązany składać takie załączniki?

Deklaracja AKC-4/N jest to deklaracja stosowana na potrzeby podatku akcyzowego od wyrobów nowatorskich. Czym są owe wyroby nowatorskie?

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez wyroby nowatorskie należy rozumieć wyroby będące:

  1. mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy,
  2. mieszaniną, o której mowa w lit. a, oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych
  • inne niż wyroby, o których mowa w art. 98 ust. 1 i art. 99a ust. 1, które dostarczają aerozol bez spalania mieszaniny.

Zgodnie ze wspomnianym art. 98 ust. 1 ustawy do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy zalicza się bez względu na kod CN:

  1. papierosy;
  2. tytoń do palenia;
  3. cygara i cygaretki.

Z kolei w myśl art. 99a ust. 1 ustawy za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym.

A zatem wyrobem nowatorskim jest niebędąca wyrobem tytoniowym i suszem tytoniowym:

  • mieszanina, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy,
  • mieszanina, o której mowa w lit. a, oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych
  • które dostarczają aerozol bez spalania mieszaniny.

Zatem dokonywanie czynności, o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., których przedmiotem są wyroby nowatorskie, w tym np. produkcja tego typu wyrobów, nakłada na podatnika obowiązek załączania do deklaracji AKC-4 załącznika AKC-4/N. Przy czym, przez produkcję wyrobów nowatorskich należy rozumieć ich wytwarzanie, przetwarzanie, a także pakowanie (art. 99c ust. 1 ustawy) i jednocześnie za produkcję wyrobów nowatorskich nie uznaje się wytwarzania tych wyrobów przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwie domowym na własne potrzeby (art. 99c ust. 2 ustawy).

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy

Nr wpisu 12 238

Konsultant Podatkowy

w Oddziale Wielkopolskim

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 618483348