Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 28/2020

 

Opodatkowanie akcyzą wyrobów energetycznych

 

1. Zwolnienie z akcyzy gazu propan-butan wykorzystywanego do napędu wózków widłowych.

Wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na (…), zwany dalej Firmą, do transportu wewnętrznego na terenie swoich składów podatkowych wykorzystuje wózki widłowe napędzane gazem propan-butan ? klasyfikowane do kodów CN 2711 12 97 oraz CN 2711 13 97 (dalej: „gaz” lub „gaz propan-butan”). Wózki widłowe napędzane są butlami LPG, jednak Firma zamierza wyposażyć posiadane wózki widłowe w zbiorniki gazowe stanowiące integralną i niezdejmowaną część instalacji gazowej do napędu wózka (ich pojemność będzie nie większa niż 150 litrów). Zgodnie z instrukcjami technicznymi wózków widłowych posiadane przez Firmę wózki widłowe nie pozwalają na rozwinięcie prędkości powyżej 25 km/h. Firma rozważa rozpoczęcie nabywania gazu w procedurze zawieszenia poboru akcyzy ze składu podatkowego kontrahenta. Gaz Firma przyjmowałaby do zbiornika magazynującego znajdującego się w składzie podatkowym (dalej: zbiornik główny), z którego następnie rozlewałaby gaz do zbiorników gazowych będących integralną częścią wózków widłowych. Rozlew ten następowałby na obszarze wspomnianego składu podatkowego Firmy.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawca nie jest na chwilę obecną i nie będzie w przyszłości podmiotem prowadzącym skład podatkowy. Wnioskodawca będzie zużywającym gaz propan o kodzie CN 2711 12 94 do celów:

  1. opałowych,
  2. zasilania wózków widłowych, które Wnioskodawca zamierza wyposażyć w zbiorniki gazowe, które będą stanowić integralną część tych wózków i będą spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 6 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 75, poz. 846). Wózki te poruszać się będą na terenie zamkniętym zakładu. Firma wyposaży jeden ze zbiorników w instalację pozwalającą napełniać wózki widłowe tym gazem

Firma wniosła o potwierdzenie, że rozlewanie gazu propan-butan na terenie Firmy do zbiorników gazowych będących integralną częścią wózków widłowych i przeznaczenie tego gazu do użycia w przedmiotowych wózkach widłowych będzie korzystało ze zwolnienia od akcyzy określonego w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Pod poz. 28 załącznika nr 1 do ustawy pod kodem CN 2711 został wymieniony gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe.

Równocześnie w załączniku nr 2 do ustawy stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz.Urz.UE. L 1992 Nr 76, str. 1), wymieniono w poz. 21 pod kodem CN ex 2711 ? gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe, z wyłączeniem objętych pozycjami 2711 11 00, 2711 21 00 oraz 2711 29 00.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 16 kwietnia 2020 r., nr sprawy 0111-KDIB3-3.4013.20.2020.2.MK wskazał, iż skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane ? z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego ? art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podmiot prowadzący skład podatkowy to podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego ? art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy.

Procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe ? art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy.

Do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715.

Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych ? art. 86 ust. 2 ustawy.

W myśl § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2525), zwalnia się od akcyzy rozlewane do butli gazowych w składzie podatkowym i przeznaczone do użycia w urządzeniach, maszynach oraz pojazdach niebędących pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ? Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.) pozostałe węglowodory gazowe w stanie skroplonym o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00.

Stosownie zaś do art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ? Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 110) pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Z § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego wynika, że zwolnienie gazu z opodatkowania ma zastosowanie w ograniczonym zakresie, a mianowicie gdy łącznie są spełnione następujące warunki:

  1. węglowodory gazowe są zaklasyfikowane do kodów CN od 2711 12 11 do 2711 19 00;
  2. gaz jest przeznaczony do użycia w urządzeniach, maszynach oraz pojazdach niebędących pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy ? Prawo o ruchu drogowym;
  3. gaz jest rozlewany do butli gazowych;
  4. gaz jest rozlewany w składzie podatkowym.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że gaz propan-butan będący przedmiotem wniosku mieści się w klasyfikacji określonej w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień.

Ponadto gaz będzie wykorzystywany przez wózki widłowe (do ich napędu), które nie są pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy ? Prawo o ruchu drogowym, a butle gazowe w które Wnioskodawca zamierza wyposażyć wózki widłowe, będą stanowić integralną część tych wózków i będą spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 6 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych.

Wnioskodawca spełnia zatem trzy z powołanych wyżej warunków do zastosowania zwolnienia.

Kluczowe zatem dla sprawy jest określenie czy Wnioskodawca spełnia ostatni ? najistotniejszy z warunków ? czy rozlew gazu nastąpi w składzie podatkowym.

Jaka wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę, Wnioskodawca nie jest na chwilę obecną i nie będzie w przyszłości podmiotem prowadzącym skład podatkowy. Oznacza to w konsekwencji, że Wnioskodawca nie spełnia w istocie najważniejszego warunku do zastosowania zwolnienia o którym mowa w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień ? rozlew do butli gazowych nie nastąpi w składzie podatkowym.

Malwina Sik

Konsultant podatkowy, aplikant adwokacki

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. (22) 517 30 60