Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 28/2020

4. Akcyza od energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii

W prawomocnym wyroku z dnia 13 kwietnia 2017 r. (sygn. V SA/Wa 852/16) Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie stwierdził, że sprzedaż energii elektrycznej przez wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacjach na rzecz zobowiązanego sprzedawcy (spółki posiadającej koncesję na obrót energią elektryczną) nie podlega opodatkowaniu akcyzą. Wskazano, że sprzedaż energii elektrycznej przez spółkę (zobowiązanego sprzedawcę) na rzecz wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w mikroinstalacjach (nieposiadających koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną) podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

W przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną. Podstawę do obliczenia należnego podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju stanowi ilość energii fizycznie wydanej nabywcy końcowemu, która odbywa się na podstawie rzeczywistych wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych. Podstawą opodatkowania energii elektrycznej jest jej ilość wyrażona w kilowatogodzinach (MWh).

Sąd podkreślił w uzasadnieniu, że w przypadku sprzedaży energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym objęta jest sprzedaż energii elektrycznej przez dystrybutora (redystrybutora) ostatecznemu odbiorcy (konsumentowi). Nie podlega natomiast opodatkowaniu tym podatkiem sprzedaż energii elektrycznej przez producenta dystrybutorowi. Sąd wskazał ponadto, że przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie określają szczególnego rodzaju opodatkowania akcyzą sprzedaży energii elektrycznej na rzecz wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji. Równocześnie przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii w zakresie wzajemnych rozliczeń między wytwórcami a sprzedawcami zobowiązanymi, nie stanowią podstawy do ustalania obowiązków w zakresie podatku akcyzowego.

Biorąc wskazane wyżej okoliczności pod uwagę, należało stwierdzić, że spółka dokonując sprzedaży energii elektrycznej na rzecz wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, będzie zobowiązana do opodatkowania podatkiem akcyzowym całej sprzedanej energii elektrycznej.

Agata Strocka

Konsultant podatkowy

Główny specjalista w Dziale Audytu Podatkowego

agata.strocka@isp-modzelewski.pl

tel.: (22) 517 30 69