Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 46/2022

OBRÓT WYROBAMI AKCYZOWYMI

1. Określenie miejsca prowadzenia działalności na potrzeby rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych.

Zgłoszenie rejestracyjne podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą zawiera następujące dane dotyczące tego podmiotu i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej – adresy miejsc wykonywania działalności w zakresie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 lutego 2021 r. nowelizacja ustawy (ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2021 r. poz. 72) wprowadzała zmiany, na mocy których rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), będącym ogólnopolską bazą podmiotów, które złożyły zgłoszenia rejestracyjne dla celów podatku akcyzowego, prowadzonym przez właściwego dyrektora izby administracji skarbowej, zastąpiła dotychczasowy obowiązek zgłoszenia rejestracyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz m.in. rozszerzyła katalog podmiotów zobowiązanych do rejestracji.

Wspomniana ogólnopolska baza prowadzona już wyłącznie przez jeden wyznaczony organ, ma na celu m.in. usprawnienie nadzoru nad obrotem i wykorzystaniem wyrobów akcyzowych jak i m.in. ułatwienie weryfikacji kontrahentów uczestniczących w obrocie wyrobami akcyzowymi objętymi preferencjami podatkowymi.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych, które powinny być zawarte w dokumentach związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego, podmiot obowiązany do rejestracji w CRPA, winien wskazać szczegółowo określone w tych przepisach dane, z uwzględnieniem specyfiki działalności podmiotu w zakresie wyrobów akcyzowych. Co ważne, każda zmiana danych winna podlegać aktualizacji.

Wśród niezbędnych danych, które podmiot obowiązany jest określić podczas rejestracji do CRPA, jest w szczególności zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy, adres miejsca prowadzenia działalności.

Równocześnie rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych, które powinny być zawarte w dokumentach związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego, w § 2 pkt 14 wskazuje na obowiązek podania adresów miejsc wykonywania działalności w zakresie wyrobów akcyzowych, co oznacza że racjonalny ustawodawca uwzględnił sytuacje, w których dany podmiot prowadzi działalność z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych w kilku miejscach.

Zatem co do zasady, dokonując rejestracji w CRPA, m.in. podmiot zużywający/zużywający podmiot gospodarczy winien wskazać wszystkie adresy miejsc, w których zamierza zużywać wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem/zerową stawką akcyzy, a w przypadku zmian w tym zakresie dokonać stosownej aktualizacji danych.

Zwrócić należy uwagę, że adres/adresy wskazane w CRPA winny być zasadniczo zbieżne z adresem/adresami w których znajdować się będą miejsca odbioru wyrobów akcyzowych w e-DD, na podstawie którego będą wyroby przemieszczane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Niemniej wskazać także należy, że dokonując rejestracji w CRPA podmiot zużywający/zużywający podmiot gospodarczy winień określić przewidywaną średnią miesięczną ilości zużywanego wyrobu akcyzowego (§ 2 pkt 18 ww. rozporządzenia). Co oznacza, że ustawodawca nie wymaga podania dokładnej ilości zużywanych wyrobów akcyzowych, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia specyficznych sytuacji. Przy czym faktyczne zużycie wyrobów akcyzowych, znaleźć winno odzwierciedlenie w innej dokumentacji.

Nadto instrukcja obsługi systemu EMCS PL2, w ramach którego następuje przemieszczanie wyrobów objętych zwolnieniem/opodatkowanych zerową stawka akcyzy w oparciu o e-DD, przewiduje możliwość zmiany miejsca odbioru w przypadku, gdy adres odbioru wyrobów jest inny niż adres podany w sekcji podmiot odbierający.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej z dnia 14 kwietnia 2022 r., 0111-KDIB3-3.4013.42.2022.1.MK: „W przypadku braku możliwości precyzyjnego ustalenia adresów pod którymi dojdzie do faktycznego zużycia nabytych wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem/opodatkowanych zerową stawką akcyzy, Spółka nie ma obowiązku rejestrowania w CRPA wszystkich poszczególnych miejsc, w których dokonuje ona instalacji urządzeń, w których następnie zużywane będą wyroby objęte zwolnieniem i zerową stawką akcyzy. W konsekwencji w sytuacji objętej wnioskiem, adresem miejsca prowadzenia działalności przez Spółkę określonym w CRPA, winien być adres, w którym Spółka stale prowadzi swoją działalność, tj. zakład Spółki.”

 

Marek Zagórski

konsultant podatkowy

marek.zagórski@isp-modzelewski.pl