4. Projektowane zmiany wzorów dokumentów związanych z rejestracją uproszczoną w zakresie podatku akcyzowego.
W dniu 20 maja 2022 r. do konsultacji społecznych skierowany został projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją uproszczoną w zakresie podatku akcyzowego. Sam projekt datowany jest na 10 maja 2022r. i zakłada aktualizację wzoru formularza zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego oraz zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności jako pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy w związku ze zmianami w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa o podatku akcyzowym”).
Powodem stworzenia projektu jest po pierwsze uchylenie na mocy ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa z 10 grudnia 2020 r.”) przepisu art. 14 ust. 3c ustawy o podatku akcyzowym. Przepis ten przewidywał odpowiednie stosowanie do ustalenia organu podatkowego właściwego w sprawach rejestracji przepisów art. 14 ust. 3, 4- 4g, 6 i 10 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku, gdy obowiązkowi rejestracyjnemu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 tej ustawy, podlegał zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy.
Należy przypomnieć, że na podstawie art.2 ust.1 pkt 22b ustawy o podatku akcyzowym za zużywający podmiot olejowy uznawany jest podmiot mający miejsce zamieszkania, miejsce pobytu, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność gospodarczą na terytorium kraju na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które to podmioty zużywają do celów opałowych wyroby akcyzowe nieobjęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określone w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, i które dokonały zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ust. 1 ustawy.
Odpowiednio jako pośredniczący podmiot olejowy w przepisie art.2 ust.1 pkt 22e ustawy o podatku akcyzowym zdefiniowany został podmiot mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium kraju lub przedsiębiorcę zagranicznego posiadającego oddział z siedzibą na terytorium kraju, utworzony na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonują sprzedaży poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, i którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ust. 1 ustawy.
Zgodnie z art. 16b ust.2 ustawy o podatku akcyzowym wspomniane zgłoszenie rejestracyjne uproszczone zawiera dane dotyczące podmiotu podlegającego rejestracji, obejmujące jego imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania, miejsca pobytu lub siedziby, numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo numer PESEL, a jeżeli nie został nadany nazwę i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, oraz w przypadku:
- zużywającego podmiotu olejowego – liczbę posiadanych urządzeń grzewczych, miejsca, w tym adresy i dane geolokalizacyjne, gdzie znajdują się te urządzenia, z wyłączeniem urządzeń niestacjonarnych, przewidywaną ilość zużywanych wyrobów akcyzowych określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a przez każde urządzenie grzewcze w roku kalendarzowym oraz dla każdego urządzenia grzewczego – wskazanie jego rodzaju, typu oraz mocy;
- pośredniczącego podmiotu olejowego – adresy miejsc wykonywania działalności oraz numer posiadanej koncesji wymaganej przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne dla wyrobów akcyzowych określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a.
W projekcie rozporządzenia zmieniającego przewiduje się w związku z powołanymi modyfikacjami ustawy o podatku akcyzowym aktualizację załącznika nr 1, tj. zgłoszenia AKC-RU/AKC-ZU, poprzez wykreślenie w polu „Miejsce składania” informacji odnoszących się do uchylonego art. 14 ust. 3c ustawy.
Zmiany polegać będą również na dodaniu w załączniku nr 1 (w poz. 62) oraz w formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego (w poz. 58, 74 i 90) dwóch kwadratów z oznaczeniem jednostek miary (w kilogramach albo litrach), w której wyrażona będzie przewidywana ilość paliw opałowych w roku kalendarzowym zużywanych przez każde ze zgłaszanych urządzeń grzewczych.
Ponadto celem zmian jest dostosowanie załączników nr 1 i 2 do rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 2019 r. do przyszłych rozwiązań przewidujących załatwianie spraw w zakresie podatku akcyzowego, w tym składanie zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, poprzez PUESC. Jak bowiem podaje się w uzasadnieniu projektu „Załącznik nr 1 i załącznik nr 2 dostosowany zostanie w zakresie informacji dotyczącej możliwości składania zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w postaci elektronicznej poprzez stronę internetową www.puesc.gov.pl do przyszłych rozwiązań przewidujących załatwianie spraw w zakresie podatku akcyzowego poprzez PUESC. W tym celu rezygnuje się z możliwości składania zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego poprzez stronę www.podatki.gov.pl”
Zgodnie z projektem, wejście w życie zmian miałyby nastąpić z dniem 1 stycznia 2023 r.
dr Joanna Kiszka
Konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50