Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 53/2023

2. Fotowoltaika a obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej.

Czy podatnik, który za pomocą instalacji fotowoltaicznej generuje energię elektryczną (generator o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW) ma obowiązek prowadzić na potrzeby podatku akcyzowego ewidencję ilościową – zarówno w zakresie energii zużytej na własnej potrzeby jako prosument, jak również w zakresie energii odprzedanej podmiotowi posiadającemu koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z dnia 21 listopada 2022 r. (0111-KDIB3-3.4013.202.2022.2.MAZ). Jak wskazał Organ: „Stosownie do art. 138h ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym: Ewidencję ilościową energii elektrycznej prowadzą:

1) podatnik dokonujący sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu;

2) podatnik zużywający energię elektryczną w przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4;

3) podmiot reprezentujący, o którym mowa w art. 13 ust. 5;

4) podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu energii elektrycznej.

Jak stanowi art. 138h ust. 2 pkt 1 ustawy: Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot – pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Zgodnie z art. 138h ust. 5 ustawy: Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać odpowiednio dane niezbędne do określenia w okresach miesięcznych, z dokładnością do 0,001 MWh, łącznej ilości:

1) energii elektrycznej wyprodukowanej, nabytej wewnątrzwspólnotowo, zaimportowanej lub zakupionej na terytorium kraju;

2) energii elektrycznej sprzedanej nabywcom końcowym na terytorium kraju;

3) energii elektrycznej sprzedanej podmiotom posiadającym koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne;

4) energii elektrycznej dostarczonej wewnątrzwspólnotowo i wyeksportowanej;

5) energii elektrycznej zużytej na potrzeby własne;

6) energii elektrycznej zwolnionej od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 6, 7 i 7a oraz przepisów wydanych na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2;

7) strat energii elektrycznej niepodlegających opodatkowaniu, o których mowa w art. 9 ust. 2.

(…) W opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że wytwarza energię elektryczną w dwóch instalacjach fotowoltaicznych o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. W przypadku jednej z instalacji Wnioskodawca jest prosumentem, co oznacza, w świetle definicji zawartej w ustawie o OZE, że wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji. Nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej oraz całość energii wyprodukowanej w drugiej instalacji fotowoltaicznej jest odbierana przez podmioty posiadające koncesję na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną obejmującą odbiór energii z instalacji fotowoltaicznej. Przy tym Wnioskodawca wytwarza energię elektryczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną.

(…) Przepisy art. 138h ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym nakładają na podatników obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej. Z art. 138h ust. 1 pkt 2 ustawy wynika obowiązek prowadzenia ewidencji przez podatnika zużywającego energię elektryczną, który tę energię wyprodukował i nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną. Zauważyć jednak należy, że w art. 138h ust. 2 pkt 1 ustawy wskazane jest wyłączenie stosowania art. 138h ust. 1 ustawy, odnoszące się do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez te podmioty.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna jest w części zużywana przez Wnioskodawcę jako prosumenta. Zatem Wnioskodawca będzie miał obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej wyprodukowanej i zużytej energii elektrycznej, co wynika z art. 138h ust. 2 pkt 1 ustawy. Prowadzona ewidencja, zgodnie z art. 138h ust. 5 pkt 1, 3 i 5 ustawy, powinna zawierać odpowiednio dane niezbędne do określenia w okresach miesięcznych, z dokładnością do 0,001 MWh, łącznej ilości energii elektrycznej wyprodukowanej, zużytej na własne potrzeby i sprzedanej podmiotom posiadającym koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.

Tym samym w zakresie, do którego odnosi się część pytania zadanego w pkt 1, dotyczącego energii elektrycznej wytwarzanej i zużywanej przez Pana, przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe.

Ponadto podał Pan, że energię elektryczną, wytworzoną w instalacji fotowoltaicznej przy ul. B w…, sprzedaje podmiotom posiadającym koncesję na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną. Zauważyć należy, że przepis art. 138h ust. 1 ustawy wskazuje ściśle podmioty, które zobowiązane są do prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej. W przepisie tym nie została wymieniona sprzedaż energii elektrycznej podmiotom posiadającym koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. Zatem w tym wypadku nie ma Pan obowiązku prowadzenia ewidencji energii elektrycznej.

Tym samym w zakresie, do którego odnosi się część pytania zadanego w pkt 1, dotyczącego energii elektrycznej wytwarzanej i sprzedawanej przez Pana podmiotom posiadającym koncesję na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną, przedstawione stanowisko jest prawidłowe”.

Reasumując należy wskazać, że zdaniem Organu w przedmiotowej sprawie podatnicy generujący energię elektryczną za pomocą instalacji fotowoltaicznej (generator o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MWh) mają obowiązek prowadzić ewidencję ilościową, o której mowa w art. 138h ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. w zakresie energii zużytej na własne potrzeby. Nie mają jednak takiego obowiązku w zakresie (nadwyżki) energii odprzedanej podmiotowi posiadającemu koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy

Nr wpisu 12 238

Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 618483348