Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 53/2023

3. Obowiązek sporządzania deklaracji na potrzeby podatku akcyzowego przy produkcji energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej.

Czy podatnik, który za pomocą instalacji fotowoltaicznej generuje energię elektryczną (generator o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW) ma obowiązek sporządzać i składać z tego tytułu deklaracje w zakresie podatku akcyzowego?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z dnia 21 listopada 2022 r. (0111-KDIB3-3.4013.202.2022.2.MAZ). Jak wskazał Organ: „Jak stanowi art. 13 ust. 1 ustawy: Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą (…).

Jak stanowi art. 24 ust. 1 pkt 3: W przypadku energii elektrycznej podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej – w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6.

Stosownie do art. 24e ust. 1 pkt 1: W zakresie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy, z wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3 – podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 24e ust. 1a: W przypadku gdy podatnik jest obowiązany do wykazania w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 i 2, art. 21a ust. 1, art. 24, art. 24a i art. 24b ust. 1, również wyrobów, o których mowa w ust. 1, nie składa deklaracji, o której mowa w ust. 1.

Zauważyć należy, że zgodnie z delegacją wynikającą z art. 31 ust. 6, art. 39 ust. 1 pkt 2 i 3 i art. 113 ust. 1 ustawy, ustawodawca wprowadził szereg zwolnień od akcyzy, w tym zwolnienia dotyczące energii elektrycznej.

W myśl § 5 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1178, z późn. zm.): 1. Zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.

W przypadku wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej wyrobów energetycznych innych niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r. poz. 610 i 1093) zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w ust. 1, może być stosowane pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Z uwagi na poczynione w rozporządzeniu odwołanie do ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2015 r. poz. 1378, z późn. zm.; dalej jako: „ustawa o OZE”), należy zacytować definicje „odnawialnych źródeł energii” oraz „prosumenta”, zawarte w tej ustawie.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o OZE: Odnawialne źródło energii to odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów.

Z kolei w myśl art. 2 pkt 27a ustawy o OZE: Prosument energii odnawialnej to odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 459 i 830).

(…) Co do zasady, obowiązek składania deklaracji podatkowych od zużytej energii elektrycznej wynika z art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy. Z kolei obowiązek składania deklaracji kwartalnych wynika z art. 24e ust. 1 pkt 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem obowiązek ten dotyczy podatników dokonujących czynności w zakresie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy.

W przedstawionym opisie stanu faktycznego, z uwagi na możliwość stosowania zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej na podstawie § 5 rozporządzenia, jest Pan jako podatnik akcyzy (status Wnioskodawcy jako podatnika wynika z art. 13 ust. 1 ustawy) zobowiązany do złożenia deklaracji kwartalnej. Deklarację tę należy składać w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy – na podstawie art. 24e ust. 1 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 24e ust. 1a ustawy.

Tym samym Pana stanowisko w zakresie części pytania zadanego w pkt 2, dotyczącego wytwarzanej i zużywanej energii elektrycznej, która korzysta ze zwolnienia od akcyzy, należy uznać za nieprawidłowe.

Natomiast w zakresie energii elektrycznej, wytworzonej w instalacjach fotowoltaicznych, która jest sprzedawana podmiotom posiadającym koncesję na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną, obowiązek składania deklaracji podatkowych nie wystąpi”.

Reasumując należy wskazać, że zdaniem Organu w przedmiotowej sprawie podatnicy generujący energię elektryczną za pomocą instalacji fotowoltaicznej (generator o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MWh) mają obowiązek składać deklaracje kwartalne w zakresie energii zużytej na własne potrzeby (jako prosument), gdyż w tym przypadku wskazane wyroby akcyzowe korzystają ze zwolnienia od podatku akcyzowego. Nie ma natomiast takiego obowiązku w zakresie (nadwyżki) energii odprzedanej podmiotowi posiadającemu koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy

Nr wpisu 12 238

Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 618483348