Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 67/2024

OPODATKOWANIE AKCYZĄ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

1. Czy zużycie alkoholu etylowego do mycia i dezynfekcji urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcji uprawnia do zwolnienia z podatku akcyzowego?

W przypadku produkcji niektórych wyrobów wymogiem procesu technologicznego jest mycie i dezynfekcja urządzeń produkcyjnych z wykorzystaniem alkoholu etylowego czystego (o kodzie CN 2207 10 00). Do dopuszczalności zastosowania w tym przypadku przez producenta, działającego jako podmiot zużywający, zwolnienia od podatku akcyzowego odnosi się m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 stycznia 2024 r. (0111-KDIB3-3.4013.340.2023.2.AM).

Organ zaakceptował w niej częściowo stanowisko producenta, który przyjął m.in., że w opisanej sytuacji zastosowanie znajduje zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (dalej: „rozporządzenie z dnia 28 czerwca 2021 r”), który to przepis przewiduje zwolnienie od akcyzy napojów alkoholowych używanych do procesów produkcyjnych pod warunkiem, że produkt końcowy nie zawiera alkoholu.

Dyrektor KIS potwierdził, że skoro myciu i dezynfekcji przy użyciu czystego alkoholu poddawane są w szczególności takie urządzenia produkcyjne jak „[…] mieszalniki, mieszadła przejezdne, dozowniki półautomatyczne, dozowniki do past, tubiarka”, a do wskazanych czynności wykorzystywany jest alkohol etylowy klasyfikowany do kodu CN 2207 10 00, nabywany ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy z wykorzystaniem systemu EMCS na podstawie e-DD, objęty podczas przemieszczania przez dostawcę zabezpieczeniem akcyzowym, zaś sam producent nabywający ów alkohol jest zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych jako podmiot zużywający, to spełnione są warunki formalne zwolnienia, określone w § 9 ust. 2 rozporządzenia, a zużycie alkoholu etylowego objętego pytaniem istotnie następuje w procesach produkcyjnych.

Niemniej jeśli – jak w stanie faktycznym sprawy – efektem końcowym procesów produkcyjnych , są zarówno wyroby zawierające alkohol etylowy, jak i wyroby niezawierające alkoholu etylowego, to zużycie alkoholu etylowego klasyfikowanego do kodu CN 2207 10 00, do mycia i dezynfekcji urządzeń podlega zwolnieniu na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2021 r. w tym zakresie, w jakim efektem końcowym produkcji są wyroby niezawierające alkoholu etylowego.

Natomiast w zakresie, w jakim efektem końcowym produkcji są wyroby zawierające alkohol etylowy, zużycie alkoholu etylowego klasyfikowanego do kodu CN 2207 10 00, do mycia i dezynfekcji urządzeń nie podlega zwolnieniu na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 powołanego rozporządzenia.

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50

background
napisz do nas

Zapytaj nas o ofertę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.







    Czytaj więcej

    karykatura
    newsletter

    Zapisz się na bezpłatny Serwis Doradztwa Podatkowego

    Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.


    Skontaktuj się z nami
    Rozwiążemy każdą wątpliwość
    Daj nam znać
    Skontaktuj się
    Od prawie 30 lat klasyfikujemy się niezmiennie w ścisłej czołówce liderów doradztwa podatkowego.