Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 68/2024

2. Sprzedaż czystego glikolu oraz czystej gliceryny jako nieobjęta akcyzą.

Wnioskodawca prowadzi działalność handlową w branży e-papierosów, wyrobów tytoniowych oraz artykułów spożywczych. Posiada sklepy stacjonarne, w których ofercie znajdują się wyroby akcyzowe, przede wszystkim płyny do papierosów elektronicznych. W asortymencie sklepów są również różnego rodzaju akcesoria do e-papierosów jak aromaty, liquidy, grzałki, itp. Wnioskodawca planuje wznowić sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny, które będą sprzedawane samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne. Glikol propylenowy oraz gliceryna będą sprzedawane w opakowaniach o różnych pojemnościach. Możliwe jest, że w ramach jednej transakcji, klienci będą kupowali zarówno płyn do papierosów elektronicznych, jak i glikol propylenowy oraz glicerynę. W konsekwencji, mogą się one znajdować na jednym paragonie fiskalnym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwana dalej ‘’u.p.a.’’ wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie. Objęte wnioskiem wyroby w postaci glikolu propylenowego i gliceryny nie są wymienione w tym katalogu, same w sobie nie są więc wyrobami akcyzowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym.

Od nabywanych wyrobów w postaci glikolu propylenowego i gliceryny nie została zapłacona akcyza na poprzednim etapie obrotu. Na opakowaniach tych wyrobów nie znajdują się znaki akcyzy.

Dla objętych wnioskiem wyrobów – glikolu propylenowego i gliceryny – nie uzyskała Pani Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), o której mowa w dziale IA ustawy o podatku akcyzowy, nie została wydana odmowa wydania WIA w odniesieniu do tych wyrobów oraz nie toczy się w tej sprawie postępowanie o wydanie WIA.

Wnioskodawca zadał następujące pytanie: czy sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny jako niezmieszane substancje chemiczne w warunkach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie traktowana jako sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 u.p.a., czyli w konsekwencji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Płyn do papierosów elektronicznych, bez względu na kod CN, został wymieniony w poz. 46 załącznika nr 1 do ustawy. Jednocześnie, wyrób ten nie został wskazany w załączniku nr 2 do ustawy.

W rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy: za papierosy elektroniczne rozumie się urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku służące do spożywania za pomocą ustnika pary powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone w szczególności w kartridże lub zbiorniki.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy: płyn do papierosów elektronicznych to roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę, przy czym roztwór uważa się za przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, gdy jest używany albo ze względu na jego skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych, bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy: obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje Pani wznowić sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny, które będą sprzedawane samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne. Glikol propylenowy oraz gliceryna będą sprzedawane w opakowaniach o różnych pojemnościach. Możliwe jest, że w ramach jednej transakcji, klienci będą kupowali zarówno płyn do papierosów elektronicznych, jak i glikol propylenowy oraz glicerynę

Zdaniem organu skoro wnioskodawca wskazał, że objęty wnioskiem glikol propylenowy oraz gliceryna nie są wyrobami akcyzowymi, a Organ, w ramach postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej, jest związany opisem zdarzenia przyszłego, to stwierdzić należy, że w świetle przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności zdarzenia przyszłego sprzedaż wyrobów nieakcyzowych w postaci glikolu i gliceryny nie będzie traktowana jako sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych i w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym (Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, nr sprawy: 0111-KDIB3-3.4013.16.2024.2.PJ).

 

Malwina Sik

Adwokat

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 93