Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 68/2024

2. Akcyza od energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej.

Instytut (…) (dalej: „Instytut” lub „Wnioskodawca”) jest instytucją badawczo-rozwojową, która realizuje inwestycje w instalacje fotowoltaiczne mające zapewnić jej zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności oraz zwiększenie niezależności energetycznej. Instytut użytkuje nieruchomości, na których zlokalizowane są instalacje fotowoltaiczne (dalej: „PV”) przyłączone do sieci energetycznej (…) sp. z o.o., pełniącego funkcję operatora systemu dystrybucyjnego (dalej: „OSD”). Dostawy energii elektrycznej realizowane są z wykorzystaniem kilku przyłączy zasilania (dalej: „PPE”).

Inwestycje te obejmują uruchomienie następujących instalacji fotowoltaicznych:

  1. mikroinstalacji PV o mocy (…) kWp (po stronie prądu stałego – DC) oraz mocy generatorów (falowników) (…) kW (po stronie prądu przemiennego – AC), przyłączonej do odrębnego PPE (punktu zasilania) operatora OSD oraz instalacji wewnętrznej budynku, na którym zainstalowana jest mikroinstalacja PV, pozwalającej na autokonsumpcję produkowanej przez mikroinstalację energii elektrycznej oraz oddawanie nadwyżek do sieci operatora OSD;
  2. mikroinstalacji PV o mocy (…) kWp (po stronie prądu stałego – DC) oraz mocy generatorów (falowników) (…) kW (po stronie prądu przemiennego – AC), przyłączonej do odrębnego PPE (punktu zasilania) operatora OSD oraz instalacji wewnętrznej budynku, na którym zainstalowana jest mikroinstalacja PV, pozwalającej na autokonsumpcję produkowanej przez mikroinstalację energii elektrycznej oraz oddawanie nadwyżek do sieci operatora OSD;
  3. małej instalacji PV o mocy (…) kWp (po stronie prądu stałego – DC) oraz mocy generatorów (falowników) (…) kW (po stronie prądu przemiennego – AC), przyłączonej do odrębnego PPE (punktu zasilania) operatora OSD oraz magazynu energii o mocy (…) kW i pojemności (…) kWh. Magazyn energii nie jest źródłem wytwórczym. Produkowana energia elektryczna będzie magazynowana oraz oddawana do sieci operatora OSD. Do instalacji nie są przyłączone odbiory własne podatnika, które aktualnie zasilane są z odrębnego PPE. Dodatkowo w przypadku tej instalacji nastąpi przyłączenie odbiorów własnych w celu autokonsumpcji produkowanej przez tę instalację PV energii elektrycznej, a także jej magazynowania oraz oddawania nadwyżek do sieci operatora OSD.

Instytut nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję ani też obrót energią elektryczną. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany do celów podatku akcyzowego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych, a dla wytworzonej i zużywanej na potrzeby własne energii elektrycznej Wnioskodawca nie składa deklaracji podatkowych.

Wytworzona przez instalację fotowoltaiczną energia elektryczna w pierwszej kolejności wykorzystywana jest na autokonsumpcję, zaspokojenie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną urządzeń należących do Wnioskodawcy i/lub magazynowanie w magazynie energii, o których mowa w powyżej, na potrzeby własne. Nadwyżka energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacjach, która nie zostanie skonsumowana na potrzeby własne Instytutu odsprzedawana będzie na rzecz podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie: czy stosownie do § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (dalej: „rozporządzenie”), Wnioskodawca w opisanym przyszłym stanie faktycznym będzie zwolniony z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną?

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. W przypadku wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej wyrobów energetycznych innych niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (dalej: „ustawa o OZE” zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w ust. 1, może być stosowane pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości (§ 5 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Stosownie zaś do art. 2 pkt 22 ustawy o OZE odnawialne źródło energii to odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów. Instytut używa instalacje fotowoltaiczne, wytwarzające energię elektryczną z promieniowania słonecznego, o łącznej mocy generatorów nieprzekraczającej 1 MW. Energia elektryczna jest zużywana w szczególności na potrzeby własne Wnioskodawcy.

Powyższa czynność podlega zwolnieniu, w sytuacji, w której łączna moc generatorów nie przekracza 1 MW, a wytwarzana energia jest przez podmiot wytwarzający zużywana (§ 5 ust. 1 rozporządzenia). Istotnym jest, że w przypadku Wnioskodawcy nie znajdzie zastosowania wymóg ustanowiony w § 5 ust. 2 rozporządzenia, ponieważ energia promieniowania słonecznego jest jednym z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii, o których mowa w przedmiotowej regulacji. Energia słoneczna nie jest bowiem wyrobem akcyzowym (wyrobem energetycznym).

Jak wynika z okoliczności sprawy – zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwana dalej ‘’u.p.a.’’ – Wnioskodawca jest podatnikiem podatku akcyzowego w zakresie zużycia energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię, na którym ciąży obowiązek zapłaty podatku akcyzowego z tego tytułu.

Ustawodawca przewidział jednak możliwość zwolnienia z opodatkowania akcyzą zużycia energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i która nie była przedmiotem dalszego obrotu.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi we wniosku, moc zamontowanych instalacji fotowoltaicznych, nie przekracza 1 MW, a energia elektryczna jest wytwarzana i zużywana przez Państwa na potrzeby własne (jedynie nadwyżka niewykorzystanej energii będzie przekazywana podmiotowi posiadającemu koncesję).

Okoliczność dotycząca mocy generatorów (instalacji fotowoltaicznych), w których wytwarzana jest energia elektryczna ma kluczowe znaczenie dla możliwości zastosowania zwolnienia od akcyzy na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od akcyzy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 2 kwietnia2024 r., nr sprawy 0111-KDIB3-3.4013.14.2024.2.MPU uznał, że w sprawie do zastosowania zwolnienia od akcyzy wytwarzanej i używanej przez Spółkę energii elektrycznej nie będzie odnosił się warunek zawarty w § 5 ust. 2 rozporządzenia, ponieważ energia promieniowania słonecznego jest jednym z odnawialnych źródeł energii, w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o OZE. Wobec powyższego Wnioskodawca- na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla zużywanej energii elektrycznej, wytworzonej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

 

Malwina Sik

Adwokat

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 93