OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW ENERGETYCZNYCH
1. Definicja procesu metalurgicznego.
Ustawodawca przewidział katalog zwolnień od podatku akcyzowego w art. 31b ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Stosownie do jego treści zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do celów opałowych w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej. Zgodnie z art. 3lb ust. 5 ustawy, w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych w ramach zwolnień, o których mowa w ust. 1, ust. 2 pkt 2-8, ust. 3 pkt 2 i 3 oraz ust. 4, podmiotom, które użyją tych wyrobów do celów określonych w tych przepisach, warunkiem zwolnienia jest określenie w umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą, że wyroby te będą użyte do tych celów.
Podkreślenia wymaga fakt, że ustawa o podatku akcyzowym nie zawiera definicji legalnej „procesu metalurgicznego”. Ustalenie zaś zakresu znaczeniowego tego pojęcia ma istotne znaczenie dla oceny, czy zużycie danego wyrobu gazowego w danym procesie przemysłowym będzie korzystało ze zwolnienia. Odwołując się do wykładni językowej należy stwierdzić, że „metalurgią” nazywa się szereg powiązanych ze sobą procesów technologicznych mających na celu otrzymanie technicznie czystego produktu z surowców, którymi najczęściej są rudy wytapianych metali (por. Chudzikiewicz R., Briks W.: Podstawy metalurgii i odlewnictwa. Warszawa: PWN 1977.). Zgodnie zaś z Internetowym Słownikiem Języka Polskiego (http://sjp.pwn.pl) „metalurgia” to: (1) „nauka o metodach wytwarzania metali z rud, o sposobach ich oczyszczania i dalszej obróbki, (2) „dział przemysłu zajmujący się produkcją metali”. Z punktu widzenia wykładni językowej, procesami metalurgicznymi są więc procesy produkcji wyrobów metalowych. Procesem metalurgicznym jest zatem taki proces przetwarzania, oczyszczania i obróbki rud metali, w wyniku którego wytwarzany jest metal. Wszelka chemiczna lub termiczna obróbka surowców metalicznych, w wyniku której produkowany jest metal, jest procesem metalurgicznym w rozumieniu art. 31b ust. 1 pkt 4 ustawy.
Stanowisko to znajduje pełne odzwierciedlenie w jednolitej linii orzeczniczej sądów administracyjnych oraz stanowisku organów administracji podatkowej (zob. np. interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2014 r. Dyrektora Izby Skarbowej IPTPP3/443A-48/14-4/BJ),
Marek Zagórski
Adwokat
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 77