Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 70/2024

2. Obowiązek rejestracyjny oraz deklaracyjny w zakresie użytkowania instalacji fotowoltaicznej o mocy do 1 MW.

Wątpliwości wnioskodawcy w złożonym wniosku są następujące: czy Spółka będzie zobowiązana do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ustawy o podatku akcyzowym oraz składania deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym, o których mowa w art. 24 ustawy o podatku akcyzowym, w związku z nabyciem i użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej będącej częścią Węzła hybrydowego?

Zdaniem Spółki, nie będzie ona zobowiązana do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ustawy o podatku akcyzowym oraz składania deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym, o których mowa w art. 24 ustawy o podatku akcyzowym w związku z nabyciem i użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej, będącej częścią Węzła hybrydowego, ze względu na zastosowanie odpowiednio art. 16 ust. 7a oraz art. 24 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 23 sierpnia 2024 r., nr sprawy 0111-KDIB3-3.4013.134.2024.4.MAZ uznał stanowisko za prawidłowe.

Wskazał iż odnosząc się do wątpliwości Spółki dotyczących obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego oraz składania deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym, o których mowa w art. 24 ustawy o podatku akcyzowym, w związku z nabyciem i użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej będącej częścią Węzła hybrydowego, należy wskazać, że co do zasady – zgodnie z wyżej wskazanym art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy – zgłoszenia rejestracyjnego powinny dokonać podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które zamierzają wykonywać czynności opodatkowane akcyzą.

W ocenie organu jak wynika z okoliczności sprawy – zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy akcyzowej – są Państwo podatnikiem podatku akcyzowego w zakresie zużycia energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię, na którym ciąży obowiązek rejestracji w CRPA z tego tytułu.

Jednakże wobec Państwa znajdzie zastosowanie wyłączenie z tego obowiązku przewidziane w art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy, który stanowi, że obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego nie ma zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Przy czym warunek nie znajdzie zastosowania w Państwa sytuacji, ponieważ przy produkcji energii elektrycznej nie są wykorzystywane wyroby energetyczne w rozumieniu ustawy.

Obowiązek składania deklaracji podatkowych od zużytej energii elektrycznej wynika – co do zasady – z art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy. Ustawodawca wprowadził jednak w art. 24 ust. 3 ustawy wyjątek, zgodnie z którym obowiązek wynikający z ust. 1 pkt 3 nie ma zastosowania do podmiotu, o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, w zakresie zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez ten podmiot z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Natomiast, jak zostało wyżej wskazane, art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy odnosi się do braku obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego przez podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty.

Z przedstawionych okoliczności zdarzenia przyszłego wynika, że łączna moc generatorów nie przekroczy 1 MW, a energia elektryczna będzie wytwarzana i w zużywana przez Państwa na potrzeby własne. Dodatkowo na podstawie art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy akcyzowej Spółka nie jest zobowiązana jak wykazano powyżej – do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie energii elektrycznej, nie jest zatem również zobowiązana do składania deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 24 ustawy.

 

Malwina Sik

Adwokat

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 93