Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 9/2018

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

1. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie środków skażających alkohol etylowy.

Do konsultacji międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie środków skażających alkohol etylowy.
Przedmiotowy projekt został sporządzony w związku z koniecznością dostosowania treści rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2015 r. w sprawie dokumentu dostawy, warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1691) do regulacji prawnych ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne (Dz. U. poz. 1697). Nowelizacja ustawy wprowadza bowiem rozwiązania prawne, na mocy których przemieszczenie w kraju: – wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz – wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do u.p.a., opodatkowanych zerową stawką od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie objęte zostało systemem teleinformatycznym (System), tak jak obecnie jest stosowane w przypadku wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
W tym celu wprowadzone zostaną, w wyniku rozbudowy systemu EMCS PL2, rozwiązania podobne do tych stosowanych przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Nowelizacja wprowadza również elektroniczny dokument dostawy – e-DD. Jednocześnie ustawodawca uchylił delegację dla Ministra Finansów do określenia wzoru i sposobu stosowania papierowego dokumentu dostawy oraz warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie. Z uwagi na to uchylenie zasadnym stało się wydanie nowego rozporządzenia na podstawie obowiązującej delegacji, tj. art. 38 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym.
Projekt rozporządzenia ujmuje swoim zakresem rodzaj środków skażających alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznczonych do spożycia przez ludzi, ich ilość oraz warunki stosowania (§ 2) oraz regulację stanowiącą o tym, że skażanie alkoholu etylowego tymi środkami odbywa się w obecności przedstawiciela naczelnika urzędu celno- .skarbowego (§ 3): 1. W zakresie rodzaju środków skażających alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznczonych do spożycia przez ludzi, ich ilości oraz warunków stosowania, projekt powiela rozwiązania prawne obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy, warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz środków skażających alkohol etylowy. Jedynie, mając na uwadze obowiązujące brzmienie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1062/2014 nadane przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/698 z dnia 3 lutego 2017 r. zmieniającego rozporządzenie delegowane (UE) nr 1062/2014 w sprawie programu pracy, którego celem jest systematyczne badanie wszystkich istniejących substancji czynnych zawartych w produktach biobójczych, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych (Dz. Urz. UE L 103 z 19.04.2017, str. 1), w § 2 pkt 3 lit. b usunięto z treści tego przepisu zwrot „w części I”. 2. Przepis § 3 stanowiący o obecności przedstawiciela naczelnika urzędu celno-skarbowego przy skażaniu alkoholu etylowego (we wcześniejszym rozporządzeniu mowa była o obecności funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej podczas skażania alkoholu etylowego) został doprecyzowany w celu zachowania spójności z przepisami ustawy z dnia 16 listopada 2016r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947 z późn. -2- zm.). W przypadku bowiem podmiotu posiadającego akta weryfikacyjne, zatwierdzone w wyniku urzędowego sprawdzenia, kontrolę celno-skarbową, w tym kontrolę skażania alkoholu etylowego mogą wykonywać również pracownicy korpusu służby cywilnej. Określenie ?przedstawiciel naczelnika urzędu celno-skarbowego?, dla zachowania spójności regulacji, zostało zaczerpnięte z treści załącznika nr 15 – Protokół skażenia alkoholu etylowego środkiem skażającym/substancjami skażającymi do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (Dz. U. poz. 643).
Przedkładany projekt, w przeciwieństwie do obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy, warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz środków skażających alkohol etylowy nie obejmuje swoim zakresem rozwiązań prawnych dotyczących wzoru i sposobu stosowania dokumentu dostawy oraz warunków i sposobu zwrotu wyrobów zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie. Przedmiotowe kwestie, na co wskakuje akapit 2 uzasadnienia uregulowane zostały bowiem w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne. W efekcie, papierowy dokument dostawy, którego wzór i sposób stosowania określa obecnie obowiązujące rozporządzenie, zastąpiono elektronicznym dokumentem dostawy (określanym, jako e-DD). Systemem objęte zostało również przemieszczanie i jego warunki w przypadku zwrotu wyrobów zwolnionych od akcyzy. W związku z tym, że projekt rozporządzenia ma wyłącznie charakter dostosowujący do przepisów ustawy, nie będzie miał on wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.
Projekt przewiduje, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
 
 
Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60