Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 9/2018

2. Ubytków alkoholowych nie można wyrównywać z nadwyżek tych samych wyrobów.

Ubytków alkoholowych nie można wyrównywać z nadwyżek tych samych wyrobów. Taką konstatację przedstawił NSA w wyroku z dnia 6 września 2018 r., sygn. I GSK 718/16. NSA uznał, że kompensata alkoholu byłaby niedozwoloną ulgą.
NSA rozpoznawał sprawę spółki zajmującej się produkcja oraz sprzedażą win i innych alkoholi. W związku z prowadzoną działalnością w składzie podatkowym, spółka miała wątpliwości, jak należy rozliczyć ewentualne ubytki lub nadwyżki napojów alkoholowych, aby to rozliczenie było zgodne z przepisami akcyzowymi. Ubytki występowały głównie w wyniku stłuczenia butelek, ale również wydania kontrahentowi ze składu podatkowego większej ilości napojów alkoholowych niż wykazanych w dokumencie WZ i deklaracjach akcyzowych składanych przez spółkę. Najczęściej takie ubytki były ujawniane w momencie rozładunku towaru u klienta, rzadziej natomiast w wyniku przeprowadzonej przez spółkę inwentaryzacji. Występowały również nadwyżki napojów alkoholowych spowodowane wydaniem mniejszej ilości napojów alkoholowych kontrahentom. Najczęściej takie nadwyżki były ujawniane w momencie rozładunku towarów u kontrahenta, ale również w ramach inwentaryzacji i wówczas spółka nie była w stanie ustalić, kiedy i któremu kontrahentowi została wydana mniejsza ilość wyrobów.
Spółka uważała, że nadwyżki napojów alkoholowych można skompensować z ich ubytkami, przy czym temu działaniu nie towarzyszyło według spółki powstanie obowiązku zapłaty akcyzy od nadwyżek. Uważała, że przepisy akcyzowe nie regulują zasad postępowania z nadwyżkami wyrobów akcyzowych w magazynowym składzie podatkowym. Spółka wyszła z założenia, że skoro przepisy nie zakazują takiego działania, to jest ono dozwolone. Według Spółki, we wskazanej sytuacji interesy Skarbu Państwa nie były narażone na stratę. Ponadto, spółka podkreśliła, że kompensata będzie dokonywana w grupach tych samych wyrobów, objętych tą samą stawką akcyzy.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Organ zgodził się ze spółką, iż przepisy akcyzowe nie odnoszą się do przedmiotowej kwestii. Jednakże jego zdaniem rozliczenie stwierdzonych nadwyżek z występującymi ubytkami należy traktować jako formę swoistej „ulgi”. Ta zaś jest dozwolona jedynie wówczas, gdy wynika wprost z przepisów. Organ skonstatował, że dopuszczenie kompensaty powodowałoby opodatkowanie jedynie dodatniej różnicy między ubytkami i nadwyżkami napojów. Gdyby natomiast taka nadwyżka nie wystąpiła, to nie wystąpiłby również podatek do zapłaty. Ze stanowiskiem organu podatkowego zgodziły się WSA i NSA.
Sebastian Kopacz
młodszy konsultant podatkowy
sebastian.kopacz@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50