Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 9/2018

2. Zmiany regulacji podatku akcyzowego w projekcie ustawy z 25 września 2018 r. o uproszczeniach dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

W dniu 25 września 2018 r. złożony został do Sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Przewiduje on m.in. zmiany w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”).
Założeniem zmian jest redukcja obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców.
W tym zakresie w projekcie przewidziano rezygnację z oświadczenia przekazywanego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przez podmiot wykorzystujący energię elektryczną do celów redukcji chemicznej lub w procesach elektrolitycznych, metalurgicznych lub mineralogicznych, bowiem jednocześnie projekt zakłada wykazywanie danych – obecnie podawanych w oświadczeniu – w składanej co miesiąc deklaracji dla podatku akcyzowego.
Tym samym składanie do naczelnika urzędu skarbowego co miesiąc (w różnych terminach) dwóch dokumentów, tj. oświadczenia oraz deklaracji dla podatku akcyzowego zostanie ograniczone do konieczności złożenia wyłącznie deklaracji dla podatku akcyzowego. Od strony legislacyjnej powyższa zmiana porządkująca ma polegać na usunięciu w art. 24 ust. 2 ustawy wyłączenia z obowiązku składania deklaracji podatkowej przez podmioty, które zużywają energię elektryczną wyłącznie na cele zwolnione, o których mowa w art. 30 ust. 7a ustawy i wprowadzeniu w załączniku AKC-4/H do deklaracji AKC-4 dodatkowych pól, w których podatnik będzie mógł wykazać informacje zawarte w oświadczeniu, tj. ilość wykorzystanej energii elektrycznej odrębnie dla poszczególnych celów i procesów oraz kwotę zwolnienia przypadającą na poszczególne cele i procesy.
Jednocześnie w celu poprawy stabilności i przejrzystości prawa przewidziano zmiany polegające na zastąpieniu stosowanych obecnie w ustawie oraz w aktach do niej wykonawczych kodów Nomenklatury Scalonej (CN) ? kodami CN stosowanymi zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa celnego.
W ciągu kilku lat funkcjonowania ustawy klasyfikacja niektórych wyrobów akcyzowych do odpowiadających im kodów CN uległa bowiem zmianie, a brak odpowiedniej modyfikacji przepisów akcyzowych powodował ryzyko błędu w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych. Po wprowadzeniu projektowanych zmian, ustawa miałaby się odwoływać do klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodnej z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/1925 z dnia 12 października 2017 r. zmieniającym załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. UEL 282 z 31.10.2017, str. 1), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. W przypadku uchwalenia projektowanych zmian, ich wejście w życie miałyby nastąpić z dniem 1 stycznia 2019 r.

 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50