Bezskuteczność czynności prawnych upadłego z mocy prawa (art. 127 i n. ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe)

Prawo upadłościowe przewiduje, że niektóre czynności prawne dokonane przez dłużnika w określonym czasie przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości są automatycznie bezskuteczne wobec masy upadłości. Oznacza to, że do ich unieważnienia nie jest potrzebne odrębne orzeczenie sądu. Warunki takiej bezskuteczności obejmują: dokonanie czynności w ciągu roku przed złożeniem wniosku o upadłość, rozporządzenie majątkiem przez upadłego oraz nieodpłatny charakter czynności (np. darowizna) lub znaczną dysproporcję między wzajemnymi świadczeniami. Bezskuteczny jest również przelew wierzytelności przyszłej, jeśli wierzytelność ta powstanie po ogłoszeniu upadłości. Ta automatyczna bezskuteczność jest potężnym, usprawnionym narzędziem dla syndyka, które eliminuje potrzebę długotrwałego procesu pauliańskiego w oczywistych przypadkach uszczuplenia majątku, umożliwiając efektywniejsze odzyskiwanie aktywów na rzecz wszystkich wierzycieli.

Zaskarżanie czynności upadłego przez syndyka (art. 132 i n. Prawo upadłościowe):

Po ogłoszeniu upadłości, to syndyk masy upadłościowej jest podmiotem uprawnionym do wytoczenia powództwa o uznanie czynności prawnej dłużnika za bezskuteczną wobec masy upadłości. Ten mechanizm centralizuje działania mające na celu odzyskanie majątku na rzecz ogółu wierzycieli. Syndyk może wytoczyć takie powództwo w terminie dwóch lat od dnia ogłoszenia upadłości. Jest to termin zawity, co oznacza, że po jego upływie syndyk traci to uprawnienie, niezależnie od trwania postępowania upadłościowego. Należy jednak podkreślić, że ogłoszenie upadłości nie wyłącza automatycznie legitymacji indywidualnych wierzycieli do występowania ze skargą pauliańską na podstawie kodeksu cywilnego, a syndyk może wstąpić w miejsce powoda w sprawie wszczętej przez wierzyciela.

Skutki uznania czynności za bezskuteczną wobec masy upadłości są daleko idące. To, co wskutek bezskutecznej czynności ubyło z majątku upadłego lub do niego nie weszło, podlega przekazaniu do masy upadłości. Jeśli przekazanie w naturze jest niemożliwe, do masy upadłości wpłaca się równowartość w pieniądzu. Nadrzędnym celem jest przywrócenie masy upadłości do stanu, w jakim znajdowałaby się, gdyby nie doszło do kwestionowanej czynności. Odzyskany majątek służy zaspokojeniu wszystkich wierzycieli proporcjonalnie, a nie tylko wierzyciela, który ewentualnie zainicjowałby skargę pauliańską przed upadłością. Po ogłoszeniu upadłości następuje fundamentalna zmiana z indywidualnej na zbiorową ochronę wierzycieli, gdzie syndyk działa na rzecz całej masy upadłości.

Malwina Sik

Konsultant prawny

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 93

Vlog podatkowy ISP

Udostępniamy Państwu Video blog podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych zawierający najnowsze wypowiedzi ekspertów Instytutu na temat zmian i interpretacji podatkowych prezentowane w formie krótkich filmów na kanale YouTube.

 

Link do Vloga podatkowego ISP

background
napisz do nas

Zapytaj nas o ofertę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.







    Czytaj więcej

    karykatura
    newsletter

    Zapisz się na bezpłatny Serwis Doradztwa Podatkowego

    Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.


    Skontaktuj się z nami
    Rozwiążemy każdą wątpliwość
    Daj nam znać
    Skontaktuj się
    Od prawie 30 lat klasyfikujemy się niezmiennie w ścisłej czołówce liderów doradztwa podatkowego.