Serwis Doradztwa Podatkowego

Brak możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących nabycie abonamentu medycznego

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.85.2023.1.SR) stwierdził, że wydatki, które podatnik ponosi w związku z nabyciem abonamentu medycznego dla siebie i członków rodziny, nie są związane z działalnością gospodarczą i sprzedażą – służą zaspokojeniu jego potrzeb osobistych. Tym samym, przedsiębiorca nie odliczy podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących nabycie takiego abonamentu.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się podatnik, który świadczy usługi informatyczne. Podatnik rozlicza się na zasadach określonych dla zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, jest także czynnym podatnikiem VAT i świadczy usługi objęte 23% stawką podatku od towarów i usług. Podatnik zawnioskował o wydanie interpretacji dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie pakietu subskrypcyjnego (zawierającego w sobie abonament medyczny). Podatnik planuje rozpocząć współpracę z platformą usług dla przedsiębiorców. Najistotniejszą dla podatnika usługą tej firmy jest indywidualny abonament medyczny dla niego oraz bliskiej mu osoby. Usługi medyczne są realizowane przez partnera spółki na terenie Polski i umożliwiają one m.in. umówienie wizyty lekarskiej w dogodnym terminie, bez konieczności czekania na wizytę w państwowej ochronie zdrowia oraz oczekiwania w kolejkach. Pakiet medyczny jest wliczany w skład całościowego pakietu subskrypcyjnego i doliczany jest do niego podatek od towarów i usług w wysokości 23%.

Z uwagi na powyższy stan faktyczny podatnik zwrócił się do organu z pytaniem o możliwość odliczania kwoty VAT naliczonego na fakturach za pakiet subskrypcyjny od podatku VAT należnego, związanego z uzyskanym przychodem ze sprzedaży usług.

Organ wskazał, że decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Organ odniósł się do przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i uznał, że nie zostało w niej zdefiniowane pojęcie „potrzeb osobistych”. Za Słownikiem Języka Polskiego uznać należy, że potrzebami „osobistymi” są takie potrzeby, które „dotyczą danej osoby” i które są jej potrzebami „prywatnymi”, tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tą osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika, czy pełnioną funkcją.

W konsekwencji organ uznał, że przeprowadzona przez niego analiza okoliczności sprawy oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że nabycie abonamentu medycznego dla samego siebie oraz bliskiej osoby nie jest niezbędne dla celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej i ma na celu zaspokojenie potrzeb osobistych i prywatnych podatnika. Tym samym nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Organ stwierdził zatem, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe i tym samym nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej nabycia abonamentu medycznego.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją