Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 4 września 2024 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.364.2024.2.MW uznał, że na spółce zagranicznej umożliwiającej polskiemu pracownikowi kontynuowanie wykonywania pracy w formie zdalnej ciążą obowiązki podatkowe zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów osiągniętych w Polsce.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła spółka prowadząca działalność gospodarczą w Niemczech w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. Spółka jest rezydentem podatkowym Niemiec. Spółka zatrudniła pracownika na stanowisku Specjalista IT, który postanowił zmienić swoje miejsce zamieszkania i przeprowadził się na stałe do Polski. Do obowiązków Pracownika należy tworzenie i rozwój oprogramowania komputerowego. Pracownik bierze udział m.in. w opracowaniu nowego oprogramowania komputerowego, jak również jest zaangażowany w rozwój i modernizację oprogramowania u klientów Spółki. Pracownik wykonuje pracę na rzecz spółki we własnym mieszkaniu w Polsce w ramach pracy zdalnej. Spółka nie wymaga od pracownika pracy z domu, jednak zezwala mu wykonywać pracę w domu na jego życzenie. Do dyspozycji pracownika Spółka oddała sprzęt umożliwiający pracę zdalną tj. laptop oraz monitor.
Z regulacji zawartej w art. 5 umowy polsko-niemieckiej wynika, że dla uznania, że przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność w formie zakładu winny wystąpić łącznie trzy następujące przesłanki:
- istnienie miejsca gdzie działalność jest prowadzona (placówka),
- stały charakter takiej placówki,
- wykonywanie za pośrednictwem placówki działalności gospodarczej, która nie ma przygotowawczego lub pomocniczego charakteru.
Podkreślić należy, że „zakład” jest pewnym abstrakcyjnym pojęciem funkcjonującym w międzynarodowym prawie podatkowym. Stwierdzenie, czy spółka posiada zakład na terytorium Polski ma bezpośredni wpływ na kwestię powstania ograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce.
Organ wskazał, że zakres obowiązków pracowniczych wskazuje, iż polski pracownik wykonuje na terenie Polski czynności zmierzające do osiągnięcia przez spółkę przychodów z zasadniczej działalności gospodarczej polegającej na tworzeniu oprogramowania komputerowego/aplikacji. Zdaniem organu, wbrew temu co twierdzi Spółka, czynności podejmowane przez pracownika zatrudnionego w Polsce nie powinny być kwalifikowane do czynności o charakterze pomocniczym (przygotowawczym). Organ uznał, że: „Stała placówka, której cel jest identyczny z celem przedsiębiorstwa jako całości, nie prowadzi działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym. Zatem zakład powstanie, jeżeli oprócz czynności przygotowawczych lub pomocniczych wykonywana jest działalność zasadnicza, nawet w relatywnie niewielkim zakresie”.
Działanie Spółki i pracownika w Polsce w zakresie opisanym we wniosku zostało uznane za ściśle połączone i stanowiące istotną i znaczącą część działalności przedsiębiorstwa jako całości. Organ wskazał, że istnieje znaczący związek między prowadzoną przez tę placówkę działalnością a uzyskiwanymi przez spółkę dochodami. Zdaniem Organu: „Mając na uwadze cel w postaci stworzenia oprogramowania (…), nie można twierdzić że stała placówka jest utrzymywana wyłącznie w celu prowadzenia dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym”.
W interpretacji uznano, że zarówno działalność pracownika wykonującego czynności w Polsce, jak i działalność Spółki sprowadzają się do tworzenia oprogramowania komputerowego/aplikacji, a także rozwoju i modernizacji oprogramowania już funkcjonującego u klientów spółki. Zatem, stała placówka jaką jest działalność podejmowana przez Pracownika w ramach wymienionych obowiązków pracowniczych nie może korzystać z przywilejów wynikających z treści art. 5 ust. 4 lit. e UPO.
Organ zajął stanowisko, zgodnie z którym w analizowanym stanie faktycznym nie można mówić o przygotowawczym lub pomocniczym charakterze działalności spółki na terytorium Polski za pośrednictwem pracownika w odniesieniu do działalności Spółki. Pracownik zatrudniony w Polsce wykonuje zasadniczą działalność gospodarczą spółki. W konsekwencji na Spółce ciążą obowiązki podatkowe zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50