W piśmie z dnia 17 kwietnia 2023 r. wydanym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak: 0111-KDIB3-1.4017.2.2023.1.AMA), zostało przedstawione zdarzenie przyszłe dotyczące ochrony wynikającej z interpretacji indywidualnych wydanych dla członków grupy VAT w okresie przed jej utworzeniem.
W następstwie wątpliwości wynikających ze zdarzenia przyszłego Dyrektor KIS wskazał na wstępie, że grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:
- posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
- nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Głównym skutkiem wprowadzenia systemu grupowego rozliczania podatku od towarów i usług, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE jest umożliwienie traktowania podmiotów, którzy są ściśle powiązani pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym, nie jako odrębnych podatników tego podatku, lecz jako jednego podatnika. Innymi słowy, pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega połączeniu w jednego nowego podatnika do celów podatku od towarów i usług. Tym samym grupa VAT, jako podatnik, ma prawo ubiegania się o wydanie dla niej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Zgodnie z treścią art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa interpretacja wydawana jest w indywidualnej sprawie m.in. konkretnego podatnika, a przez to posiada wymiar ochronny. Jak wskazano w treści przepisu art. 14n § 1 pkt 1b Ordynacji podatkowej przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku zastosowania się przez grupę VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem grupy, na wniosek podmiotu planującego utworzenie tej grupy, w zakresie działalności tej grupy VAT.
Jak wynika z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług z chwilą zarejestrowania grupy VAT powstaje nowy podatnik podatku od towarów i usług, które jednak zgodnie z art. 15a ust. 12a ustawy wstępuje w prawa i obowiązki członków grupy VAT w zakresie podatku na okres, w jakim grupa ta posiada status podatnika. Dyrektor KIS wskazuje, że: „przepis ten należy odczytywać jako przepis szczególny zawarty w ustawie o VAT i obejmujący swoim zakresem wyłącznie prawa i obowiązki wynikające z przepisów tej ustawy – w zakresie podatku VAT i na określony okres. Wprowadzenie tego przepisu do ustawy VAT nie oznacza, że na jego podstawie podatnicy VAT mogą wywodzić prawo do sukcesji podatkowej, która została określona w ustawie – Ordynacja podatkowa. Przepis ten nie wskazuje zatem na możliwość korzystania przez grupę VAT z ochrony zdefiniowanej w art. 14k i 14 m Ordynacji podatkowej wynikającej z interpretacji indywidualnych, wydanych dla poszczególnych jej członków przed powstaniem grupy VAT, względnie wydanej po utworzeniu grupy VAT na wniosek złożony przez jej członka jeszcze przed jej utworzeniem, ale dotyczącego jego działalności.”
Tym samym mając na uwadze powyższe Dyrektor KIS w przedmiotowej interpretacji stwierdził, że nowo założona grupa VAT, jako nowy podatnik, nie będzie objęta ochroną jaką dają wydane na wniosek innego podatnika (wnioskujących Spółek) wskazane we wniosku indywidualne interpretacje, które nie dotyczą działalności grupy VAT.