Serwis Doradztwa Podatkowego

Odliczenie podatku naliczonego od wydatków na samochód osobowy

Dnia 15 lipca 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację o sygn. 0112-KDIL3.4012.141.2021.1.AW dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z wydatków związanych z samochodem służbowym.

W zakresie prowadzonej działalności Spółka wykorzystuje pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (ciężarowe), do 3,5 tony osobowe, dostawcze oraz specjalne jak podnośnik koszowy i karawan pogrzebowy.

Spółka wprowadziła zasady korzystania z pojazdów służbowych w Regulaminie używania pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Regulamin stanowi, że samochód służbowy może być wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, zabrania również używania samochodu w celach prywatnych. Powierzenie i zwrot samochodu służbowego następuje zgodnie z Regulaminem na podstawie wydanej karty drogowej. Parkowanie samochodów służbowych ma miejsce wyłącznie w siedzibie Przedsiębiorstwa. Do każdego pojazdu służbowego prowadzone są karty drogowe określające opis trasy i cel wyjazdu, liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, datę wyjazdu, imię i nazwisko kierującego pojazdem oraz stan licznika przy wyjeździe i po powrocie. Dodatkowo każdy pojazd służbowy jest wyposażony w urządzenie GPS w celu kontroli wykorzystania pojazdu. Obecnie Spółka nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT. W związku z faktem, że wszystkie wymienione we wniosku pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej Spółka zamierzała od dnia 1 lipca 2021 r. złożyć do US formularz VAT-26 Informację o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Informacja będzie obejmować wszystkie pojazdy samochodowe będące własnością Spółki z wyłączeniem pojazdów w stosunku do których obecnie Spółka korzysta ze 100% odliczenia podatku VAT. Od dnia 1 lipca 2021 r. Spółka będzie prowadzić dla każdego pojazdu ujętego w Informacji VAT-26 ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT, zawierającą dane zgodne z art. 86a ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do DKIS z pytaniem, czy po dopełnieniu obowiązku złożenia informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej VAT-26 w Urzędzie Skarbowym i prowadzeniu dla każdego pojazdu ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT Spółka będzie miała prawo do odliczania 100% podatku VAT naliczonego od zakupu paliwa i innych wydatków związanych z wymienionymi we wniosku pojazdami?

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt 1, 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., będzie miał on prawo do odliczania 100% podatku VAT naliczonego z faktur dotyczących zakupu paliwa i innych wydatków związanych ze wskazanymi pojazdami, gdyż zdaniem Spółki wszystkie pojazdy służbowe są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej i wykluczone jest wykorzystywanie tych pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Fakt, iż wymienione we wniosku pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej wynika z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, prowadzonych kart drogowych dla każdego pojazdu oraz funkcjonowania w Spółce Regulaminu używania pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.

DKIS uznał stanowisko Spółki za prawidłowe i wskazał, że w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r., umożliwiający dokonanie odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z tymi pojazdami samochodowymi (pojazdy samochodowe wymienione od nr 7-11 wniosku). Opisany we wniosku sposób wykorzystania pojazdów samochodowych, wprowadzony regulamin i nadzór kontrolny oraz korzystanie z GPS jest wystarczający aby przyjąć, że pojazdy samochodowe użytkowane przez pracowników są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Ponadto, z opisu sprawy wynika jednoznacznie, że Spółka nie dopuszcza możliwości używania samochodów do celów prywatnych. Zatem, Wnioskodawca może skorzystać z tego prawa wyłącznie, jeżeli wypełni ? wskazane wcześniej ? warunki określone w art. 86a ust. 4 pkt 1 z zastrzeżeniem ust. 12 tej ustawy.

Podsumowując DKIS stwierdził, że skoro Spółka dopełniła wyżej opisanych formalności, tj. złożył VAT-26, rozpoczął prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i posiada Regulamin użytkowania pojazdów opisanych we wniosku oraz istnieje realny nadzór i kontrola nad wykorzystywaniem tych pojazdów wyłącznie do działalności gospodarczej, to przysługuje mu prawo do odliczania 100% podatku VAT naliczonego z faktur dotyczących zakupu paliwa i innych wydatków związanych ze wskazanymi pojazdami od nr 7-11 (od 1 lipca 2021 r.), gdyż spełnienie powyższych warunków pozwala uznać, że wymienione pojazdy służbowe wykorzystywane są wyłącznie do celów działalności gospodarczej i wykluczone jest wykorzystywanie tych pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją