Obecnie projekt ustawy o fundacji rodzinnej jest poddany pod opiniowanie (Numer z wykazu: UD172). Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego „Firma rodzinna to marka” wynika, że około 830 tys. firm na rynku Polskim to firmy rodzinne, a ich wkład w budowę PKB oscyluje na poziomie 18 %. W chwili obecnej właściciele firm decydują się przekazać w spadku swoje przedsiębiorstwo wybranej osobie lub osobom, zasadnym jest podjęcie działań ze strony ustawodawcy w celu uporządkowania.
Istotnym zagadnieniem fundacji rodzinnej jest jej opodatkowanie, które powinno uwzględniać całokształt jego opodatkowania: wnoszenie majątku do fundacji rodzinnej, osiąganie przychodów przez fundacje, dokonywane przez nich świadczenia na beneficjentów oraz proces likwidacji fundacji. Z treści projektu ustawy wynika, że w kwestii opodatkowania intencją ustawodawcy jest wprowadzić takie formy opodatkowania fundacji rodzinnych jakie będą najbardziej korzystne dla niej. W przypadku podatku od spadków i darowizn: opodatkowaniu będzie podlegać nabycie przez osoby fizyczne od fundacji rodzinnej świadczeń oraz mienia likwidacyjnego fundacji, w przypadku fundatora oraz osób najbliższych dla fundatora tj. małżonek, wstępni, zstępni (?) ustawodawca przewidział zwolnienie z podatku od nabycia świadczeń oraz mienia likwidowanej fundacji w przypadku gdy przedmiotem ów świadczeń będzie mienie wniesione do fundacji przez tego fundatora. W pozostałych przypadkach podmioty nabywające świadczenia zapłacą podatek w wysokości 19 % podstawy opodatkowania. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody jakie pozyskuje z fundacji rodzinnej fundator oraz beneficjent nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochowamy od osób fizycznych. W kwestii odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej, udziałów w spółdzielni, papierów wartościowych oraz tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, które zostały otrzymane przez beneficjenta fundacji lub fundatora z fundacji rodzinnej, zwolnieniu podlega dochód w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód otrzymany przez fundację rodzinna od fundatora przeznaczony na realizację celów tej fundacji oraz fundusz operatywny nie będzie przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wniesienie mienia do fundacji rodzinnej przez fundatora nie będzie wiązało się z obciążeniami podatkowymi.
Treść projektowanej ustawy wskazuje, że proces zakończenia działania fundacji rodzinnej i jej likwidacja podobnie będę do rozwiązań związanych z likwidacją spółek. Ustawodawca przewiduje, że fundacja będzie mogła być rozwiązana, gdy sam fundator złoży fundacji oświadczenie o jej rozwiązaniu. Sąd będzie mógł w wyjątkowych przypadkach rozwiązać fundację.
Martyna Betiuk
Młodszy Konsultant Podatkowy
tel. 22 517 30 60 wew. 109