Serwis Doradztwa Podatkowego

Rozszerzony zakres procedury szczególnej podatników świadczących usługi TBE z siedzibą poza UE ? procedura nieunijna

Przepisy wchodzące w życie z dniem 1 lipca 2021 r. rozszerzają zakres procedury szczególnej odnoszącej się do podatników posiadających siedzibę poza Unią Europejską, świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze i świadczone drogą elektroniczną (procedury nieunijnej) na wszystkie usługi, które świadczone są na rzecz osób niebędących podatnikami, których realizacja odbywa się w danym państwie członkowskim zgodnie z zasadami dotyczącymi miejsca świadczenia.

W związku z wprowadzanymi zmianami od dnia 1 lipca 2021 r. przedsiębiorstwa z siedzibą poza UE, świadczące w UE usługi na rzecz konsumentów nie muszą rejestrować się do celów VAT w każdym państwie członkowskim, w którym świadczą swoje usługi. Podatek od towarów i usług należny z tytułu świadczenia tych usług można zadeklarować oraz opłacić w jednym państwie członkowskim (państwo członkowskie identyfikacji) poprzez punkt kompleksowej obsługi.

Wskutek wejścia w życie nowych przepisów nie zmieni się miejsce świadczenia tych usług, ale zapewniona zostanie uproszczona procedura zadeklarowania VAT należnego w państwie członkowskim UE, w którym ma miejsce to świadczenie.

Jeżeli podatnik kwalifikuje się do skorzystania zarówno z procedury unijnej (ze względu na wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość), jak i nieunijnej (z uwagi na świadczone usługi), to powinien się wówczas zarejestrować do obu tych procedur.

Procedura nieunijna wprowadzona została z myślą o podatnikach (usługodawcach), którzy nie posiadają w UE siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeżeli podatnik jest zarejestrowany albo zobowiązany do zarejestrowania się dla celów VAT w jednym z państw członkowskich w kontekście świadczenia usług innych niż B2C, nadal może korzystać z procedury nieunijnej w odniesieniu do świadczenia usług B2C. Jeżeli usługodawca zdecyduje się na korzystanie z procedury nieunijnej, jest zobowiązany do stosowania jej do deklarowania i płatności VAT z tytułu świadczenia każdej z tych dostaw B2C w UE. Przykładem świadczenia usług B2C, które mogą zostać zgłoszone w ramach procedury nieunijnej są usługi związane z nieruchomościami, wynajmem środków transportu czy świadczenie usług transportowych.

Nie został przewidziany bezwzględny obowiązek w zakresie fakturowania świadczenia usług konsumentom w UE przez podatników, którzy nie posiadają swojej siedziby w UE. Jednak państwa członkowskie w ustawodawstwie krajowym mogą określić wymóg wystawiania faktur do tych usług. W przypadku dostawców zarejestrowanych do celów procedury nieunijnej zastosowanie znajdą przepisy obowiązujące w państwie członkowskim identyfikacji odnoszące się do fakturowania. Jeżeli jednak dostawca nie jest zarejestrowany do celów procedury nieunijnej zastosowane zostaną przepisy dotyczące fakturowania obowiązujące w państwie członkowskim, w którym odbywa się dostawa.

Dostawca ma możliwość wyznaczenia przedstawiciela podatkowego na potrzeby skorzystania z procedury importu, przy czym obowiązku wyznaczenia przedstawiciela nie mogą narzucać państwa członkowskie.

 

Karolina Karaś

karolina.karas@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

 

Skontaktuj się z naszą redakcją