Serwis Doradztwa Podatkowego

Termin zapłaty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw

Mocą ustawy z dnia 9 grudnia 2021 r. uległa zmianie treść art. 103 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Zmiany obowiązujące od dnia 1 stycznia 2022 r. związane są z wyrokiem TSUE w polskiej sprawie prejudycjalnej C-855/19 DIAS w Bydgoszczy tzw. pakiet paliwowy. Trybunał stwierdził, że art. 69, 206 i 273 dyrektywy VAT stoją na przeszkodzie przepisowi prawa krajowego, który ustanawia obowiązek zapłaty podatku od wartości dodanej od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw, zanim podatek ten stanie się wymagalny w rozumieniu tego art. 69.

Takie stanowisko Trybunału oznacza, że Polska nie może pobierać podatku (zaliczki) przed powstaniem obowiązku podatkowego. Obecnie obowiązujące przepisy art. 103 ust. 5a i 5b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. tak ustalają termin płatność podatku, że mogą wystąpić przypadki, w których podatek ten jest pobierany przed powstaniem obowiązku podatkowego. Wymaganie od podatników zapłaty podatku przed powstaniem obowiązku podatkowego powoduje niezgodność tej regulacji z przepisami prawa unijnego.

W związku z powyższym wprowadzono zmiany w art. 103 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., polegające na dodaniu ust. 5ba, zgodnie z którym we wszystkich przypadkach, w których termin płatności podatku określony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 103 ust. 5a i 5b ustawy z dnia 11 marca 2004 r., przypadnie przed powstaniem obowiązku podatkowego termin płatności zostanie przesunięty odpowiednio na dzień następujący po dniu powstania obowiązku podatkowego.

Dodatkowo wprowadzono zmianę odwołania w ust. 5c w art. 103, która spowoduje, że nowe regulacje w zakresie terminu płatności będą miały zastosowanie również w odniesieniu do podatku pobieranego z wykorzystaniem instytucji płatnika.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją